AMİNO ASİTLER

amino asit vücut geliştirmeAMİNO ASİT NEDİR?

Vücudumuzda kaslarımızı oluşturan proteinlerin yapı taşıdır. Çok sayıda amino asit, bir araya gelerek peptid bağları ile bağlanır ve insan vücudunda proteinleri oluşturur. Proteinler, DNA tarafından kodlanan 20 farklı amino asitten meydana gelen, lineer ve dallanmamış polimerlerdir. Her amino asit D veya L formunda bulunabilir. İnsan vücudu amino asit sentezinde her zaman L formunda amino asit kullanır.

 

Proteinlerin yapısını oluşturan 20 amino asit arasında 10 tanesi temel amino asitler olarak adlandırılır. Bu amino asitler insan vücudu tarafından ihtiyacı karşılayacak düzeyde sentezlenemedikleri için dışarıdan beslenme yoluyla alımları zorunludur. Sistein, tirozin, histidin ve arjinin çocuklar için yarı zaruri aminoasitler olarak kabul edilmektedirler çünkü bunların sentezlenmesini yürüten metabolik reaksiyonlar çocuklarda tam olarak gelişmemiştir.

 

 

AMİNO ASİT NE İŞE YARAR?amino asit vücut geliştirme

Vücudumuz maalesef, kasları onarmak ve daha fazla kas yapmak için her amino asidi yeterli seviyede oluşturamaz. Bu sebepten dolayıdır ki dışarıdan beslenme yoluyla, yani yediklerimizden amino asitleri bulur ve gerekli dokulara sentezlenmeleri için gönderir. Örneğin; futbolcuların antrenmandan sonra kaslarında oluşan yıpranmaları tamir etmek için vücut, temel amino asitlerden 3 tanesi olan L-Lösin, L-Izolösin ve L-Valin, (Çift Zincirli Amino Asitler) bularak kaslara sentezlenip doku tamirini sağlamaları için yollar. Bu sebepten dolayı futbolcuların antrenmanın bitimi esnasında vücutlarında ekstradan amino asit bulundurmaları, sporcuların daha kuvvetli kaslara sahip olmalarına ve ileride daha iyi performans sergilemelerine yardımcı olabilir.

 

 

AMİNO ASİT KULLANIMI (kısaca)

Her zaman olduğu gibi, mutlaka doktorunuza danışın, kesinlikle aile hekiminize danışmadan bu bilgileri kullanmayın! Kimlere faydalı olabilir:

·        Sporcular

·        Kas yapmaya çalışanlar

·        Diyet rejim yapanlar

·        Sağlıklı beslenemeyenler

·        Ameliyattan çıkan hastalar

·        Ağır işlerde çalışanlar

·        Uzun vardiyalarda çalışanlar

·        Vejetaryenler

·        Vücudu kas kaybına uğrayanlar

 

 

AMİNO ASİT ÇEŞİTLERİ

 

Temel aminoasitler

Diğerleri

İzolösin

Alanin

Lösin

Asparagin

Lizin

Aspartatik asit

Metionin

Sistein

Fenilalanin

Glutamik asit

Treonin

Glutamin

Triptofan

Glisin

Valin

Prolin

Arjinin

Serin

Histidin

Tirozin


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !