ANNE ve BEBEK ile EGZERSİZ HAREKETLERİ

evde yapılan tüm egzersiz hareketleriBugün sizinle eşim Yasemin'in doğumdan sonra izlediği bir egzersiz programını paylaşmak istiyorum. Zira anne olduğunuz zaman bazı şeylerden feragat etmek sorunda kalıyorsunuz ama, dar elbiseler ve göbeği açık bırakan tşörtler bunlardan birisi olmak zorunda değil...

 

Annelerimiz,  yıpranan ve hareketsiz kalan bütün vücut kaslarını bu egzersiz hareketleri sayesinde yeniden çalıştırmaya başlayabilirler. Hem de bebeğiniz ile birlikte vakit geçirerek, evinizin güvenli ortamında...

 

Siz karnınızı sıkılaştırırken ve belinizi güçlendirirken, bebeğiniz de hem görsel, hem de bedensel algılamasını geliştirecek. Kollarını ve bacaklarını hareket ettirirken aynı zamanda gözleriyle de sizi izleyecektir. Böylece onunla sadece ona özel, çok yakın bir ilişkiniz olacak.

 

Sonuçta, hem yararlı, hem de harika zaman geçireceksiniz. Üstelik hem oyun ilişkileriniz derinleşecek, hem de bebeğiniz kolaylıkla, dengesini bulacak, kasları gelişecek. Bu programı bir kaç ay boyunca sürdürürseniz, bebeğinizin sportif yönünün gelişmesine de çok yardımcı olursunuz. Onun bilinç altına yerleşir ve ona örnek olmuş olursunuz.

 

 

anne ve bebk egzersiz

 Sırt üstü yere uzanın ve bebeğinizi karnınıza oturtup, dizlerinizi bükerek bacaklarınızı yerden kaldırın ki bebeğinizin sırtı üst bacaklarınıza dayansın. Ellerinizi başınızın arkasına alın ama parmaklarınızı kenetlemeyin. Nefes alın ve nefes verirken omuzlarınızı yerden kaldırın. Klasik mekik hareketi... aynı anda dizlerinizi de hafifçe başınıza doğru çekin. Omuzlarınızı kontrollü bir şekilde yere indirirken dizlerinizi de hafifçe öne ittirin. Böylece hem alt hem de üst karın kaslarınız etkili bir egzersiz ile sıkılaşma görecektir.

 

 

  

 

bebek ile egzersiz yapma

 Bebeğinizi bileklerinize yerleştirip bacaklarınızı omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde açın. Ayak parmaklarınızı hafif dışa döndürüp derin bir nefes alın ve nefes verirken çömelin. Bacak altlarınız yere pararlel olunca bir saniye bekleyin ve topuklarınız ile bastırıp nefes verirken doğrulun.

Çömelme hareketinin bu versiyonu bacak içlerini ve popoyu çok etkili bir şekilde sıkılaştırır. 12 tekrardan 3 set halinde yaparsanız selülitlerinizi de düzeltme şansı elde edebilirsiniz.

Sert sporların selüliti tetikleyeceğini söyleyenlere kulak asmayın, zira bunlar hayatında hareket etmemek için elinden gelen herşeyi söyleyebilecek insanlardır. Spora devam!

 

  

 

bebeğiniz ile spor yapmak için zaman yaratın

 Sırt üstü yere uzanın, dizlerinizi bükün ve bebeğinizi iki elinize dikkatlice yatırın. Ellerinizin karın hizasında yere dik olmasına özen gösterin. Dikkatlice bebeğinizi yukarı kaldırın ve tekrar dirseklerinizi yere indirin.

Bu göğüs presi anladığım kadarıyla, ellerin tutuş şekli nedeniyle, göğüs üstlerini sıkılaştıran en etkili harekettir. Aynı zamanda arka kolları çok efektif bir şekilde sıkılaştırır.

 

 

 

 

gebelik sonrası anneler ve çocuk

 Yere sırt üstü uzanıp bebeğinizi bağırsaklarınızın üzerine oturtun. Dizlerinizi poponuza çekin ve elleriniz ile bebeğinizi sabitleyin. Derin bir nefes alın ve nefes verirken topuklarınızı yere bastırıp kalçanızı havaya kaldırın. Omuzlarınız üzerinde bir iki saniye bekledikten sonra kalçanızı tekrar yere indirin.

Bu hareket bacak altlarını, popoyu ve bel kasını çok etkili bir şekilde çalıştırır sıkılaştırır. 10 tekrardan 3 set halinde yapmaya özen gösterin.

 

 

 

 

 

 

bebeğinize egzersiz yaptırmak

 Bir sandalyeye oturup bebeğinizi bir bacağınızın kaval kemiğine oturtun ve denge için ellerinden tutun. Üst bacağınızı sıkılaştırmak için ayağınızı yere deydirmeden indirip kaldırın. Bebeğinizin ağırlığına göre 8 ila 12 tekrar arası yaptıktan sonra diğer bacağa geçmeyi unutmayın.

Bebeğinizin ellerinden tutmak için kollarınızı öne kaldırdığınız için karın kaslarınız da çok etkili bir çalışma göreceklerdir. Ertesi gün karnınızda hissedebilirsiniz bu çok normal bir olay...

 

  

 

 

spor yaparken bebeğiniz ile oynamış olursunuz

 Bebeğinizi sırt üstü yere yatırıp klasik şınav pozisyonu alın. Şınav çekemiyorsanız dizlerinizi yere koyup hareketi bir nebze kolaylaştırabilirsiniz. Şınav çekerken dikkat etmeniz gereken nokta kendinizi yere indirdiğinizde dirseklerinizin omuz lar ile aynı hizada kalmasını sağlamaktır. Böylece göğüs kaslarınız çalışacaktır. Dirseklerin arkaya doğru bir açı alması hareketi daha çok arka kolun devir almasına yol açar. Aklınızda bulunsun...

 

 

 

alt karın hareketleri bebek ve anne

 Yere sırtüstü uzanın ve dizlerinizi bükerek bacaklarınızı yerden paralel olacak şekilde kaldırın. Bebeğinizi yüzsütü kaval kemiklerinize yatırıp ellerinden denge sağlamak için tutun. Hafifçe dizilerinizi göğüslerinize çekin ve yeniden baldırlarınız yere paralel bir hal alana kadar ittirin.

Alt karın kaslarınızı derin bir şekilde çalıştıran bu hareket aynı zamanda bebeğinizi de çok eğlendirecektir.

 

 

 

 

çocuk ve anne bağı

 Yere sırtüstü uzanın ve dizlerinizi bükerek bebeğinizi sırtüstü bacaklarınıza yatırıp ellerinden denge sağlamak için tutun. Sadece karın kaslarınızı kullanarak yerden kalkın, 1-2 saniye bekledikten sonra yeniden omuzlarınızı yere indirin. Acele etmeyin ve yerçekimiyle sırtınızın düşmesine izin vermeyin. Kontrollü birşekilde karnınızı sıkılaştırarak kendinizi yere indirin.  

 

 

 

 

çocuklu kadınlar için egzersiz

Sırt üstü yere uzanın, dizlerinizi bükün ve bebeğinizi iki elinize dikkatlice göğsünüze yatırın. Dikkatlice bebeğinizi yukarı kaldırın ve onun ağırlığını göğüsten presleyin. 1-2 saniye onu yukarıda tuttuktan sonra yavaşça tekrar göğsünüze indirin.

Bu eller yakın ara göğüs presi hem iç göğüslerinizi hem de kol arkalarını sıkılaştıracak, bir nebzede olsa sarkmaları önleyecektir.

 

 

   

 

  

 

bebek ve anne için spor hareketleri

Bebeğinizi yere sırt üstü yatırıp ellerinizi onun iki yanına yerleştirip dizlerinizin üstüne çıkın. Sağ elinizi ileri uzatırken sol bacağınızı da geriye uzatıp 3 saniye bekleyin. Sonra diğer tarafları uzatın. Toplam 8-10 tekrardan 3 set yapmaya çalışın.

 

Bu hareket omuz, bel, popo, arka bacak ve karın bölgesini sıkılaştırmak için komple bir vücut çalışmasıdır. 

 

  

 

bebekli anneler kendilerine zaman yaratmalı

 

 

 

 

 

Bebeğinizi yere sırt üstü yatırıp ellerinizi onun iki yanına yerleştirin ve dizlerinizin üstüne çıkın. Derin bir nefes alın ve belinizi düşürüp karın kaslarınızı gerildiğini ve esnediğini hayal edin. Nefes verirken karın kaslarınızı sım sıkı kasın ve belinizin yukarı kalkmasını sağlayın.

 

 

anneler için vücut sıkılaştırma

 

 

 

 

 

Bebeğinizi yere sırt üstü yatırıp bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Belinizi bükün ama sırtınız düz olsun ve asla kamburlaştırmayın. Hafifçe belden daha aşağıya eğilip onun ayaklarını tutun ama dizlerinizin bükülmemesine özen gösterin. Sadece bel kaslarınızı kullanarak yeniden yukarı doğrulun. Kucak hareketinin ağırlıksız hafif bir versiyonu olan bu hareket bacak arkalarınızı, poponuzu ve bel kaslarınızı sıkılaştırmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

bebek ile anne için zayıflama hareketleri

Bebeğinizi yere sırt üstü yatırıp dirseklerinizi onun iki yanına yerleştirin ve dizlerinizin üstüne çıkın. Bacaklarınız bitişik olsun. Derin bir nefes alın ve nefes verirken dizlerinzi yerden kaldırınve sadece ayaklarınızın ve dirseklerinizin üzerinde kalıp karın kaslarınızı iyice sıkın. 5-10 saniye bu pozisyonda bekledikten sonra tekrar dizlerinizi yere indirin ve dinlenin. 3 set tamamlamaya çalışın.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Bebeğinizi kucağınıza alın ve sırtını göbeğinizde yaslayın. İsterseniz bir elinizi onun poposuna koyarak alttan destekleyin. Dizlerinizi hafif bükerek sırtınızı duvara yaslayın. Sırtınızı ve kalçanızı duvardan ayırmadan basenleriniz yere paralel olana dek çömelin. Topuklarınız ile kendinizi ittirerek yeniden doğrulun.

 

 

 

 

Bu egzersiz hareketleri ile hem siz anneler doğumdan önceki formunuza kavuşacaksınız, hem de bebeğiniz sizinle girdiği bu birebir yakın ilişkiden ötürü mutlu olacak; algısı ve vücudu daha kolay gelişecektir. Annelerimiz bu kadar iş için nasıl zaman buluyor diye merak ederdik hep. Bir taş ile iki kuş... annelik budur işte!

 .

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !