BARFİKS ÇEKMEK ÇOK MU ZOR?

 

Barfiks çekmek, egzersiz hareketleri arasında belki de en düşük popülerliğe sahip uygulamadır.BOY UZATMA EGZERSİZLERİ Sevilmemekle birlikte sırt kaslarını geliştirmekte ve kanatlarınıza hacim kazandırmakta daha etkili bir terapi yoktur. Barfiks çekerken kullanmak zorunda kaldığımız kas sayısı fazla olduğu için yaktığınız kalori miktarı da doğru orantılı olarak yüksektir.

 

Barfiks çekmek için, genelde bir demire tutunarak vücut ağırlığı sarkıtılır ve sırt kaslarını kullanarak, çene bar hizasını geçene kadar vücut kaldırılır. Vücut ağırlığının tamamı kollara verildiği için birçoğumuza bu hareket çok zor gelir ve daha küçük yaştan itibaren bilinçaltımıza sevmediğimiz yerleşir.

 

Barfiks hareketi esnasında asıl stres sırt kasları ve pazularda olmasına rağmen vücudumuzu yukarıya çekebilmek için alt trapez, teres majör,  arka omuz başları gibi kasları da çalıştırmak zorunda kalırız. Lattisimus dorsi adı verdiğimiz kanat kaslarını kuvvetlendirmek ve hacim kazandırmak için çok efektif bir hareket olan barfiks, ellerin açıklığı kavrama şekli gibi birçok varyasyona sahiptir. Halk arasında barfiks çekerken “bel vurmaktan” bahsedildiğini hepimiz duymuşuzdur, bu aslında barfiks hareketini kolaylaştırıyor gibi görünse de hareketin efektivitesini azalttığı için yapılmaması gereken bir hamledir.

 

BOY UZATMA YÖNTEMLERİ 

 

Barfiks çekemiyorum diyorsanız önceleri sadece ellerinizden asılı kalın, yavaş yavaş kanat kaslarınız kuvvetlendikçe adet BARFİKS ÇEKMEKsayısını arttırabileceğinize inanın. Ellerinizin barfiks demiri üzerindeki aralığı dar olursa kanat kaslarınızın alt kısımları çalışacaktır, aralık açıldıkça kanatlar üzerindeki stres yukarıya doğru çıkacaktır.

 

 


Uyarı: Dikkat! Çok fazla barfiks çekmek sırt ve kanat kaslarını şişireceğinden kıyafetleriniz daralabilir ve gardırobunuzu yenilemek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuya temkinli yaklaşın istenmeyen masraflar oluşmasın…

 

 

 

 

 


Kaan Berberoğlu
Milli Sporcu
.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !