DEFİNASYON DİYETİ

 kaslı vücutlar seksi bacak Kaslı kadın vücudu

Definasyon sporcular arasında kasların belirginleşmesi anlamına gelir, bu sebepten dolayı “definasyon diyeti” kasların ve kas liflerinin çizgi çizgi görünür hale gelmesi amacıyla subkutan dokudaki yağ hücrelerini eriterek hacimlerini küçültecek bir beslenme şekli uygulamak olarak algılanabilir. Kas ve kemik erimesi yaratmadan, buna katabolizma da denir, yağ eriten bir diyet programı da diyebiliriz. Aslında gerçek anlamda zayıflama da bu değil midir?

 

Elit sporcular için; protein tüketiminden ödün vermeden, karbonhidrat alımını azaltarak yağ depolarından enerji yakmayı amaçlayan definasyon diyeti çok dikkatli hesaplamalar gerektiren teferruatlı bir beslenme dönemidir. Her sporcunun bünyesi ve bazal metabolizma hızı farklı olacağı için bu denklemde çok fazla bilinmeyen etken vardır. Bu sebepten dolayıdır ki her sporcu, deneme yanılma yöntemiyle, en ideal definasyon diyetini tecrübe kazandıkça kendisi belirleyecektir.

 

KARBONHİDRAT TÜKETİMİ

Kaslı erkek vücudu vücut geliştirme hareketleri Karizmatik erkeklerDefinasyon diyetinde karbonhidrat alımı minimuma indirmek istense de anabolik kalabilmek için yinede kompleks karbonhidratlardan az miktarda, kontrollü bir şekilde tüketmek gerekecektir, böylece vücut yavaş enerji yaratacak ve yağ olarak depolamaya fırsat bulamayacaktır. Bu hususta zamanlama çok önem kazanıyor. Alacağınız günlük karbonhidratın sabah, egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası olarak zamanlamak enerjiye ihtiyaç duyulacağı ve bu enerjinin hemen yakılacağı göz önünde bulundurulduğunda ideal gibi görünüyor. Kompleks karbonhidratlardan birkaç tane seçmem gerekirse;

è    Yulaf ezmesi

è    Tam tahıl makarna

è    Kahverengi pilav

è    Tatlı patates

è    Mercimek

è    Bezelye

è    Fasülye

è    Müsli

 

ŞEKER ÇOCUK

Tabi bu yukarda saydığım (glisemik endeksi düşük) karbonhidratlardan ürün olarak seçerken dikkat etmeniz gerekecek bazı unsurlar olacak. Örneğin sabah kahvaltısı için müsli seçtiğinizde veya yulaf ezmesi yemek istediğinizde çocuklar için olandan Kaslı erkek vücudu vücut geliştirme hareketleri Karizmatik erkeklertercih edemezsiniz. Benim evime o kadar çok mısır gevreği çeşidi giriyor ki inanamazsınız. Her aile ferdi için farklı seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Oğlum Tufi için aldığım tam tahıllı mısır gevreği şeker yönünden çok yüksek olduğundan ben yiyemiyorum. Kendim için aldığım yulaf ezmesi şekersiz olduğundan eşim Yasemin tüketemiyor. Bayanların demir ihtiyacı erkeklerin sağlığına zarar verebileceğinden Sayın Kaan, eşine aldığı çeşitten tüketemiyor, vb. Sanırım söylemek istediğim şey şu: kompleks karbonhidrat diye aldığınız bir ürün içerisine ekstradan şeker, bal, kuru meyve, vb. eklentiler yapıldıysa o ürünün glisemik endeksi yükselmiş demektir. Amacınıza hizmet etmeyecektir. Aklınızda bulunsun!

 

ÖRNEK MENÜ LİSTESİ

Hemen hemen herkesin merak ettiği ise profesyonellerin büyük yarışmalar öncesi uyguladığı beslenme programları olsa gerek. 2009 Mr. Olympia şampiyonu Jay Cutler’ın Definasyon Diyeti Örneği Menüsüne bir göz atalım:

 Kaslı erkek vücudu vücut geliştirme hareketleri Karizmatik erkekler

Öğün 1

·         20 yumurta beyazı,

·         1 kase tam tahıl mısır gevreği (şekersiz),

·         l-lösin desteği

 

Öğün 2

·         300 gr. dana eti,

·         200 gr. kahverengi pilav,

·         kreatin desteği

 

Öğün 3

·         475 gr. balık,

·         200 gr. kahverengi pilav

 

Egzersiz Öncesi ve esnasında

(Kreatin + BCAA + hızlı emilim karbonhidrat) desteği

 

Egzersiz Sonrası

Whey Proteini içeceği, kreatin desteği

 

Öğün 4kaslı vücutlar seksi bacak Kaslı kadın vücudu

·         475 gr. balık,

·         200 gr. kahverengi pilav

 

Öğün 5

·         300 gr. dana eti,

·         200 gr. kahverengi pilav

 

Öğün 6

·         475 gr. balık,

·         haşlama sebze

 

Öğün 7

·         20 yumurta beyazı,

·         whey proteini içeceği

 

 

 

300 ISPARTALI DİYETİkaslı vücutlar Kaslı kadın vücudu Fitness hareketleri

Üzerinde halen deneyler yapmakta olduğum ve adını “300 Ispartalı” filminden aldığım bu diyet programı hakkında yazmak için henüz hazır değilim. Yaptığım deneylerden ve aldığım geri bilgiler doğrultusunda düzenlemeler yapmaya devam ediyorum, ama çıkardığım bazı sonuçları sizinle paylaşmak istedim. Örneğin;

·         Definasyon diyeti boyunca günlük protein tüketimini kilonuz başına 1,5 – 2 gr. çıkarın,

·         Proteinli besinler seçerken kolesterol seviyelerini göz önünde bulundurun,

·         Kas hacmini kaybetmek istemiyorsanız sağlıklı yağlardan tüketin,

·         Haftada bir öğün kaçamak yapın, bu metabolizmanızı diken üstünde tutar,

·         Multivitamin desteği kullanın,

·         Kompleks karbonhidrat seçimi yaparken, kabızlık yaşamamak için bol lifli tercih edin,

 

kaslı vücutlar seksi bacak Kaslı kadın vücudu baldır bacak Basen eritme hareketleri Kalça eritme hareketleri

Bu konuları daha detaylı ele almam gerekecek, bu yüzden önümüzdeki haftalarda vücutta su toplamak, definasyon diyeti ve sağlıklı yağlar, örnek kahvaltı seçenekleri, deniz mahsulleri, sebzeler ve içerdiği amino asitler gibi birçok düşüncemi sizinle paylaşmaya hazırlanıyorum.

 

Merak ederseniz arada bir göz atın…

 

 

 

 

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !