GH BÜYÜME HORMONU

 

Somatotropin adı da verilen büyüme hormonu (GH) beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan küçük bir protein molekülüdür. Büyüme hormonunun vücuda salınabilmesi için bir ön uyaran gereklidir ve bu ön uyaran hipotalamustan salgılanan GHRH’dır.

 

Bu hormon büyüme yeteneğine sahip olan bütün vücut dokularının büyümesini gerek direk olarak gerekse dolaylı yoldan temin eder. GH, somatomedin C (Ensülin benzeri büyüme faktörü IGF-I) salınımını tetikler. IGF-1 ise uzun kemiklerin ve yumşak dokuların büyümesini ve hacim kazanmasını sağlar.

BOY UZATMA YÖNTEMLERİ 

 

SPORCULAR İÇİN GH

Büyüme hormonu, kas gelişimini tetikleyen en etkili maddelerin başında gelir. Bu hormonun etkinlikleri yapılan deneylerde ortaya çıktıktan sonra vücutlarında yeterli seviyede testosteron hormonu bulunmayan sporcular (bayan sporcular dâhil) kendi sportif aktiviteleri için gerekli olan kas gelişimini elde etmek için GH büyüme hormonu kullanmaya başladılar.

 

 

KLİNİK DENEYLER

Yapılan klinik araştırmalarda fark edilmiştir ki büyüme hormonunun yardımcı olduğu konular şöyledir:

 

1. Vücuda alınan proteinleri eriterek kullanıma hazır hale getirmektedir,

 

2. Nükleyik asit sistemini organize ederek, erimiş proteinleri, sportif aktivite sonucunda yıpranmış kas birimlerine göndermektedir,

 

3. Başta vücut geliştirme olmak üzere, fitness, kondisyon çalışmaları sırasında, ağır yüklemeler sonucu birçok kas gurubu onarıma muhtaç duruma gelir. Bu durumlarda büyüme hormonu, proteinlerin temel maddesinde bulunan amino asitlerle birlikte, yıpranan kas guruplarını eski halinden daha hacimli ve güçlü hale getirebilmektedir,

 

4. GH, vücutta bulunan yağ depolarını ve yağları, yağ asidine dönüştürerek enerjiye çevirmekte ve kan dolaşımıyla vücut aktiviteleri için gerekli enerjide kullanılmasını sağlamaktadır.

 

 

BÜYÜME HORMONUNU ARTTIRMANIN YOLLARI

GH büyüme hormonu, uyku esnasında faaliyete geçerek, sabaha karşı saat 5-7 civarında azamî seviyeye ulaşır. Eğer büyüme hormonu salınımını arttıran maddeler kullanıldıysa, sabah saat 7-9 civarında kanınızda bol miktarda büyüme hormonu bulunacaktır. Büyüme hormonunun aşırı faaliyetinden, vücudunuzdaki yağ dokuları ve asitleri, kan yapısı içinde kullanılmaya hazır halde olacaklardır.

 

1. Egzersiz ve ağırlık çalışması,

 

2. En azından 7-8 kesintisiz bir uyku uyumak,

 

3. Düzenli B6 vitamini kullanmak,

 

4. Doğal C vitamini kullanmak,

 

5. Yüksek seviyede Arjinin + ornitin amino asitleri kombinasyonu kullanımı, 

 

6. Kan şekerinin düşük olması ve devamlı olarak düşük seviyede tutulması,

 

7. Testosteron / östrojen seviyelerinin yükselmesi

 

8. Yüksek seviyede glutamin kullanımı,

 

 

BÜYÜME HORMONU ve YAŞLANMA

GH büyüme hormonu seviyesi düşen bir vücutta yaşlanma baş gösterir, bu bilinen bir gerçektir. Bu sebeble son yıllarda üzerinde oldukça çalışma yapılan bir konu büyüme hormonu ve anti aging olsa gerek. 30’lu yaşlarındaki yetişkinler her 5 günde bir GH seviyelerini arttırıcı bir ürün kullanma ihtiyacı duyabilirler. 40’lı yaşlarındakiler her 4 günde bir, 50’li yaşlarındakiler 3 günde bir, 60’larındaki kişiler ise her gün bir kullanabilirler.

 

Dikkatli olmanız gereken nokta aspirin ve antihistamin kullanımı büyüme hormonu salgılanmasını tamamıyla bloke eder. Bu yüzden dolayı GH tetikleyici bir ürün kullanmadan 8 saat önce ve 8 saat sonra aspirin veya antihistamin kullanımını kesmek gerekebilir. Aklınızda bulunsun!

 

Kaan Berberoğlu

Olimpik Milli Sporcu

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !