KARDİYO İP ATLAMA


İP ATLAMA Haben Sie sich schon gefragt, ob Krafttraining am Morgen Ihre Leistung beim Lauftraining am Abend beeinträchtigt? Das Gegenteil ist der Fall. US-Forscher der Ball State University haben nachgemessen: Wer zwischen den beiden Einheiten sechs Stunden regeneriert und kohlenhydratreiche Nahrung verspeist, verfügt sogar über mehr Brennstoff in den Muskeln für aerobes Training – fast doppelt so viel wie bei umgekehrter Trainingsabfolge.
Yağ yakmanın, direnci artırmanın, koordinasyon ve denge geliştirmenin etkili bir yoludur, ip atlamak. Aynı zamanda, ip atlamak hızlı kalori yakıcısı bir kardiyo egzersizidir. İp atlama hızınıza bağlı olarak dakikada ortalama 11 kalori yakabilirsiniz. Eğer hızınızı ve kondisyonunuzu arttırarak atlamaya devam ederseniz dakika başına 20 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. Yani ne kadar hızlı atladığınıza göre 10 dakikada 111 ila 200 kalori yakabilirsiniz.

 

Uzak doğu sporlarında ve boksta da oldukça popüler olan "ip atlamak", kondisyondan ziyade, dövüş sporları için önemli olan el ve ayak hareketlerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla yapılır. Profesyonel sporcular, biraz daha zorlaştırmak için, ağır halat ya da içinde çelik olan hortum ile atlarlar.

 KARDİYO EGZERSİZİlk yapmanız gereken şey, atlayacağınız ipin doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktır. İpin tam ortasına basın ve ipi vücudunuz boyunca dümdüz çekin. Eğer boyu göğüslerinizin ortasına kadar gelebiliyorsa sizin için uygun görünüyor demektir. İp atlamak için başta biraz pratik gerekebilir. İp atlarken beton da atlamamaya çalışın, çünkü bu eklemlerinizi yıpratacaktır. Zemin için çim, parke, yoga matı veya halı seçmeye çalışınız. İp atlama egzersizini biraz daha zorlaştırmak için ayaklarınıza veya el bileklerinize hafif kum torbası takmayı deneyebilirsiniz, bu stil ip atlamak yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.


 

 

İP ATLAMANIN FAYDALARI

 

è    Bu kardiyo egzersizi ile saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.

è    İp atlamak komple bir vücut çalışmasıdır.

è    Hızınızı ve eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.

è    İp atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.

è    El ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.

è    Kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.

è    İp atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.

è    Selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.

è    Lenf sistemini çok iyi çalıştırır.

è    Zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. Stres attırır.

è    Varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir, ip atlamak.

 

 KARDİYO EGZERSİZ KALP ATIŞI TABLOSU


Dikkat:

—Siyatik ve bel ağrısı olan kişiler ip atlamamalıdırlar, bu omurganızın disklerine daha çok stres yükleyebilir.

—Yüksek tansiyonu olan kişiler ip atlamamalıdırlar. İp atlarken kolların aşağı yöndeki hareketi, kan basıncını daha da arttırabilir.


Kaan Berberoğlu
Milli Sporcu
.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !