KAS KÜTLESİ ve VÜCUT YAPISI

 brad pitt karın kasları

Bradd Pitt gibi ünlü aktörler vücutlarını, hazırlandıkları bir rol için tamamıyla değiştirebilmeleriyle meşhurdurlar. Natürel vücut yapısı aslında ince uzun olan Brad Pitt için kas yapmak oldukça zordur. Bu tür ince yapılı kişilerin vücudunun bulunduğu sınıfa ektomorf da denir; düz göğüs yapılı, çok hızlı bir metabolizması olan, kilo almakta zorluk çeken ve kas kütlesini arttırması averaj bir kişiden daha uzun sürebilen bir sınıftır. Kardeşim Kenan da bu sınıfa dâhil olduğundan, çektikleri zorlukları çok iyi bilirim. Vücut yağ yüzdeleri sürekli düşük olduğundan bağışıklık sistemleri kolay yorulur ve hastalanmaları olağandır.

 

20’li yaşlarında yaptığı “Thelma ve Louise” filminden Brad Pitt’i hatırlayanlar varsa sadece karın kaslarının ön plana çıktığını fark etmişlerdir. Ünlü bir derginin bayan editörü onun için “karın kaslarında rahatlıkla havuç rendelenebilir…” yorumunu yapmıştı. “Dövüş Kulübü” filmine kadar fiziğini geliştiremeyen Pitt, bu filme hazırlanırken kilo alabilmek (kas kütlesi anlamında) için gerçekten çok zorlu bir egzersiz programı ve diyet uygulamak zorunda kalmıştı. “Dövüş Kulübü” adlı film yayınlandıktan sonra Mr. Pitt yaşayan en seksi erkek haline gelmiş ve bütün bayanların hayallerini süsleyen kişi olmuştu sanırım.

 

fight club brad pitt Bu film için hazırlanması aylar süren Brad Pitt, egzersiz programı için vücut geliştirmecilerin uyguladığı “hafta tek gün, bir kas gurubunu öldüresiye çalıştır, geri kalanında dinlendir” taktiğini kullanmıştı. Hafta sonlarını ise kardiyo çalışması ile kapatarak vücudunu yağ yakma moduna sokmuştu, böylece kaslarını kaplayan yağ kütlesini %5’lere çekerek damarlanmayı ve kas seperasyonunu başarmıştı. Bu filmi izleyenlerin hemen fark edebileceği, Mr. Pitt’in üst göğüslerinin dolgunlaştığı olmalıydı.

 

 

EGZERSİZ PROGRAMI

Fight Club öncesi hazırlık programına beraber bir göz atalım:

Brad Pitt, her egzersiz hareketinden 3er set ve set aralarında 60 saniye dinlenerek 15 tekrar kaldırabileceği bir ağırlık kullanmıştı. Düzgün tekniğe önem vererek bölge bölge çalışmıştı.

 

 

P.tesi – Göğüs Kaslarıpec deck dirsekleri birleştirme göğüs kası

è          25 ayaklar yüksekte şınav

è          Natilyus göğüs presi

è          Natilyus yukarı meğilli pres

è          Pec deck dirsek birleştirme aleti

 oturarak kürek çekme

Salı – Sırt Kasları

è          5 barfiks

è          Oturarak kürek çekme

è          Kanatla aşağı çekme

è          T-bar kürek çekme

 yanlara omuzdan kaldırma

Çarşamba – Omuzlar

è          Arnold dambıl presi

è          Yanlara omuzdan kaldırma

è          Öne omuzdan kaldırma

 

Perşembe – Pazular/arka kollaryamuk bar ile kabloluda aşağı ittirme arka kol kası triseps

è          Natilyus kol kıvırma aleti

è          Kabloluda yamuk barla kol kıvırma

è          Dambılla çekiç kıvırma

è          Kabloluda arka kol aşağı ittirme

 

Cuma – Kardiyo Egzersiz

Koşu bandında 45 dakika, %75 nabız ile koşu ve yürüme

 

C.tesi / Pazar – Dinlenme ve Masaj

 

 

300 ıspartalı diyeti kaanla zayiflamaBESLENME ve DİYET

Rolüne hazırlanırken, vücudunun doğal yapısı gereği, Brad Pitt için en önemli unsur diyeti olmuştu. Elde ettiği fiziğe kavuşabilmek için sadece egzersizler yetmezdi, çok disiplinli bir şekilde günde 6şar küçük öğünden ve whey proteini içeceklerinden oluşan bir program izlemek zorunda kaldı. Zamanın kısıtlı olduğu günlerde protein barları dışında, Brad Pitt başka supplement kullanmadı; fakat protein değeri yüksek olan tavuk, hindi, balık, yağsız et, yumurta ve peynir gibi doğal besinler tüketti. Günün son iki öğününde azaltmak şartıyla temiz karbonhidratlar kullandı. Ör: yeşil sebzeler, tahıllar, pilav ve yulaf ezmesi.

 

Örnek Menüsü:

Kahvaltı: 6 tam yumurta, 6 yumurta beyazı, 75 gr. kuru üzümlü yulaf ezmesi. Zamanı kısıtlı olduğunda Pitt, yumurtalar yerine bir protein içeceği tüketti.

 

Kahvaltı Sonrası: Tam tahıllı Pide içinde light ton balığı konservesi

 

Öğlen: 2 adet ızgara tavuk göğsü, 100 gr. kahverengi pilav, haşlanmış yeşil sebzeler.

 

Antrenman Öncesi: Protein barı veya whey protein içeceği ve bir adet muz.

 

Antrenman Sonrası: Whey protein içeceği ve bir adet muz.

 

Akşam: Izgara balık, az kahverengi pilav veya makarna, az sebze ve salata.

 

Yatmadan: Kazein protein içeceği veya light peynir dilimleri

 

 

“Kapışma” filmi için çekimlere başlandığında Brad Pitt’in vücut yağ yüzdesi ortalama %8 artmış olsa da hala oldukça ince bir fizik sergiliyordu. Yapılan bir röportajda, “Dövüş Kulübü” filmi için sabit tuttuğu %6’lık vücut yağ yüzdesini uzun zaman korumasının onun sağlığını bozabileceğinden bahsetmişti. Film çekimlerinden sonra kardiyo egzersizleri azalttığını ve diyetini bozduğunu anlatmıştı. Bu film için ise daha kolay bir diyet izlediğini ve hemen hemen hiç ağırlık kaldırmadığını belirtti. truva brad pitt seksi bacakları

 

Beş yıl sonra “Truva” isimli film, onu tekrar zorlu bir programa tabi tuttu. Bu rol için 5-10 kilo kas yapması gerektiğinden, sigarayı bıraktı ve birayı azalttı. Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyet uygulayarak bir sene boyunca giyeceği eteklerde bacakları görüneceğinden disiplinli bir ağırlık programına başladı. İlk birkaç ay onun için en zoruydu. Averaj bir gün onun için; 2 saatlik ağırlık çalışmasının ardından 2 saatlik kılıç çalışması ve yüksek proteinli 4 öğünden oluşuyordu. Sonuç olarak kas kütlesini 10 kilo arttırdı. Daha dengeli bir fizik elde etmek için, çünkü bacakları çok inceydi, tekrar sayısını azaltarak ağırlığı arttıran Pitt, giydiği etekler içinde etkileyici bir görünüm sergiledi.

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !