KAS YAPAN AMİNO ASİT: LÖSİN EFSANESİ

Eğer kas-protein sentezini ateşlemek için her sporcunun antrenmandan önce ve sonra kullanması amino asit vücut geliştirmegereken bir destek gıda varsa o da whey proteini olsa gerek. Antrenmanlarınızdan, egzersizlerinizden ve performansınızdan çok daha üstün randıman almak istiyorsanız ve kas gücünü maksimum seviyeye taşımak istiyorsanız whey proteini kullanmak şart! Eğer kas yapan gıdaların elit bir kulübü olsaydı bu kulübe lösini de kabul etmek gerekirdi sanıyorum. Çift Zincirli Amino Asitlerin (BCAA) en önemlisi olarak kabul ettiğimiz lösin, kas protein sentezlenmesinde anahtar bir rol oynar.

 

Fullerton’daki Kaliforniya Eyalet Universitesinde yapılan, Kondisyon ve Güç Araştırması Dergisi’nde de yayınlanan bir inceleme raporunda whey proteini ve lösin amino asidinden ilginç sonuçlar elde edildiği yazıyor.

 


Bu araştırmada uzmanlar sekiz hafta boyunca 33 erkeğin, dominant olmayan taraftan, tek bacaklarını çalıştırmışlar. Yaptırılan bacak egzersizleri, tek seferlik maksimum performans düzeyinin %80’ini içerecek şekilde farklı hareketlerden oluşmuş. Guruptaki bazı denekler, egzersizlerden 30 dakika öncesinde ve hemen sonrasında 20 gramlık whey proteini (6 gramlık lösin içeren) verilmiş. Egzersiz yapılmayan günlerde ise sadece bir içecek, kahvaltı öncesi verilmiş. Gurupta geriye kalan deneklere antrenmandan 30 dakika önce ve hemen sonra sadece maltodekstrin (hızlı emilim karbonhidrat) içeren bir içecek verilmiştir. Aynı şekilde, egzersiz yapılmayan günlerde de kahvaltı öncesi bir içecek verilmiş.

 

Araştırmacılar, guruptaki herkes için MRI kullanarak her iki bacağında quad kaslarındaki
gelişmeyi takip etmişler. Çalıştırılan bacakların gücü için; whey + lösin kullanan deneklerde %30 artış, maltodekstrin kullananlarda ise %22 gibi bir artış kaydedilmiş. Bulgulara göre, çalıştırılan bacaktaki kas kütlesinde ortalama %7 artış whey + lösin gurubu için, %4 artış ise hızlı emilim karbonhidrat gurubu için gelişme gözlemlenmiştir. Sonuçlardan da anlaşılabileceği gibi, egzersiz hareketleri yapmadan önce whey proteini ve lösin amino asidi tüketmek egzersiz performansı ve kas hacmini büyütmek için gerçekten çok efektif bir formül.

 


amino asit vücut geliştirmeNOT:
Bu çalışmayı hazırlayan araştırmacılar, hiç beklenmedik bir şekilde onları şaşırtan bir gelişme daha gözlemlemişlerdir. Whey proteini ve lösin kombinasyonu kullanan deneklerin egzersiz yaptırılmayan bacaklarının kuvveti de %15 güçlenme kaydetmiştir. Maltodekstrin kullanan deneklerin egzersiz yaptırılmayan taraftaki bacakları için kayda değer bir gelişme söz konusu olmamıştır. Bu durumun sebebi hakkında araştırmacılar kesin bir sonuca ulaşamamışlardır. Bir hipotez ise, lösinin beyne giden sinir sistemini destekleyerek yorulmayı geciktirmesi ve kasların güçlenmesini sağlamış olabileceği yönündedir.  

 

Kaan’ın Tavsiyesi: Profesyonel sporcular için; antrenmandan 30 dakika önce 20 gram whey proteini ve 5-10 gram lösin amino asidi, antrenmanlardan hemen sonra ise 40 gram whey proteini ve 5-10 gram lösin amino asidi kullanımı.


.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !