KAS YAPMA: GLUTAMİN KULLANIMI

 

GLUTAMİN NEDİR?

Glutamin, kasların yapımı ve tamiri için vücudumuz tarafından (BCAAlardan sonra) en ihtiyaç
duyulan amino asittir. Arjinin, ornitin ve prolin amino asitlerinin bir araya gelmesiyle meydana çıkan; glutatyonun bir bileşenidir.  Kanda ve kas dokularında bol bulunan ve kas kütlesini oluşturan amino asitlerin % 60 ı glutamindir. Glutamin kasların tamirinde görevli olduğundan glutamin takviyesi, diyet uygulayanlar, vücut geliştirenler, uzun süre yatak istirahatı gerektiren hastalıkları olanlar için faydalı olacaktır.

 

Hücrelere nitrojen taşıyarak hücre iyileşmesini maksimize eden ve kas yıkımını engelleyen yegane amino asittir.

 

NE İŞE YARAR BU GLUTAMİN?

Glutamin büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olup, hücrelerin nitrojen alımını zenginleştirir. Beyinde, beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasında görevli glutamik asite dönüştürülür. Eğer beyin yeteri kadar glukoz almıyorsa enerji açığını glutamin metabolizmasını artırarak kapatır.

 

Glutamin karaciğerden toksin madde amonyağın atılmasına yardımcı olur. Karaciğerde bulunana fazla nitrojen amonyağa dönüşeceğine glutamik asite bağlanarak glutamine dönüşür.

 

Glutamin, nitrojenin vücudun diğer bölümlerine özellikle kaslara taşınmasına yardımcı olur. Nitrojen seviyesini ayarlayıp, kaslarda glikojen ihtiyacını ikmal ederek yoğun egzersiz esnasında kasların yıkılmasını önler.

 

Profesyonel sporcular ve vücut geliştirmeciler kas kütlesini kemik yapısını korumak için glutamin kullanır.

 


Antrenman esnasında vücut stres altındayken enerji sağlamak için kaslarda bulunan glutationun neredeyse 3te 1ini kullandığından, kas yıkımını önlemek için glutamin kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

 

NE KADAR GLUTAMİN KULLANMALI?

En fazla kas büyümesini sağlayabilmek için, vücuda en fazla miktarda nitrojen takviyesi yapmak gerekmektedir. Bunun içinde en azından 5 gram glutamin ağır antrenmanlardan hemen sonra kullanılmalıdır, böylece hem kas onarımını hızlandırır hem de GH büyüme hormonu salgılanmasını tetikleyebilirsiniz. Glutamin kullanan sporcular daha enerjik olduklarını, antrenman sonrası daha hızlı zindeleştiklerini ve daha az halsizlik hissettiklerini bildirmişlerdir.

 

NOT: Günlük 10 gram glutamin limitini aştığınızda karaciğer enzimlerini yükselttiğinizden, uzun süre bu dozu kullanmanız karaciğere toksik etki yapacaktır. Dikkatli olun lütfen!

 

GLUTAMİN NELERDE BULUNUR?

Tahmin edebileceğiniz gibi, yüksek protein kaynaklarının hemen hepsi aynı zamanda iyi birer glutamin kaynağıdır: et, süt ürünleri, balık, baklagiller, vb. Taze (yani pişirmeden) yendiğinde, ıspanak ve maydanoz zengin glutamin kaynaklarıdır. Pişirmeden, glutamin alabileceğiniz diğer besinler ise; bürüksel lahanası, sap kereviz, havuç, papaya, karalâhana ve pancardır.

 

Kaan Berberoğlu
Rekortmen Milli Sporcu
.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !