KATABOLİZMA: SPORCULARIN KORKULU RÜYASI!

 sporcu beslenmesi diyeti kas yapma

Bir sporcunun en çok korktuğu olay performans düşüklüğüdür sanırım. En azından profesyonel sporcular için bu böyle olsa gerek. En üzücüsü de, bilgi eksikliğinden (veya yetersizliğinden) kendi performansınızı sabote ediyor olmanız olsa gerek, üstelik neyi yanlış yaptığınızı bilmeden.

 

Elit sporcular için beslenme ve performans her zaman el ele gidiyor. Kaliteli bir antrenman sonrası nimetleri amino asit ne işe yarar anti kataboliktoparlayabilmek için her zaman terazinin diğer ucunun da kaliteli olması gerekmektedir. Bu durumda, terazinin bir ucunda yapılan antrenman diğerinde ise beslenme yerleştirelim. Eğer bir taraf eksik kalırsa ne olur? Performans düşüklüğü! Neden? Çünkü antrenman yapmanın amacı mevcut kasları maksimum performans isteği ile geliştirmektir; fakat bu kasları çalıştırdıktan sonra doğru zamanda doğru şekilde beslemek zorundasınız. Yoksa ortaya çıkan sonuç katabolizma olacaktır.

 

 

KATABOLİZMA NEDİR?

Şimdi biraz tıpça konuşmak zorundayım: Katabolizm aslında Yunanca kata: aşağı doğru ve ballein: atmak kelimelerinin birleşiminden oluşur. İnsan vücudunun; polisakarit, lipit, nükleik asit ve proteinler gibi büyük moleküllerin, monosakarit, yağ asitleri, nükleotit ve amino asitler gibi daha küçük birimlere bölerek enerji ortaya çıkarması işlemine katabolizm denir. Polisakaritler, proteinler ve nükleik asitler bu küçük “monomer” ismi verilen birimlerin birleşerek uzun zincirler (polimerler) oluşturmasından meydana gelirler.

 

 amino asit protein zinciri kas yapmak için gerekenler

 

Hücrelerimiz, polimerlerin kırılmasından ortaya çıkan monomerleri ya farklı bir yerde yeniden polimer oluşturmak için ya da enerji yaratmak için kullanırlar. Eğer vücut 2. şıkkı seçerse bunun sonucunda da monomerler kalitesini kaybederek atık madde ve serbest radikaller haline gelirler. Örneğin; laktik asit, asetik asit, karbon dioksit, amonyak ve üre… Bu atıkların meydana gelmesi genelde bi nevi oksidasyon prosedürüdür, yani enerji ortaya çıkarır ki bunun bir kısmı ısı olarak harcanır, geriye kalanı ise adenozin trifosfat sentezlemeye yarar.

 

Peki anladınız mı ne dediği mi?  Hayır! Ben bile anlamadım ki… İzin verin bir kere daha deneyeyim…

 

NEDİR BU KATABOLİK ETKİ?

antrenman sonrası beslenmeKaan Berberoğlu isminde bir arkadaşımız var. Bu arkadaş bir gün karar veriyor ki kilo vermesi lazım. Bakıyor ki, herkes ona “ diyet ve egzersiz yap” diye tavsiyede bulunuyor. Tamam, bir spor salonuna yazılıyor, başlıyor ağırlık çalışmaya… Haftada 3 gün, 1 saat ağırlık çalışıyor. Kollarını kalınlaştıracak.  Egzersizden sonra eve geliyor, bir salata hazırlıyor kendisine, diyette ya, yememesi lazım. Kaan’ın bilmediği bir şey var. Egzersizin bitiminden sonra, çalıştırdığı kaslar (veya buna dokular da diyebiliriz) kendilerini yenilemek için, protein (amino asit) arıyorlar; vücudu ise tükenen enerji depolarını doldurmak için karbonhidrat (glikojen) arıyor. Bulabiliyorlar mı? Tabii ki… ama sindirim sisteminde değil, çünkü Kaan’ın midesi boş.

 whey proteini içeceği

Peki nereden geliyor bu değirmenin suyu? Vücut, en değerli en kaliteli amino asitleri kaslardan elde ediyor. Büyük ihtimalle çok az çalıştığını düşündüğü kasları biraz azaltabileceği fikrine kapılıp, bunlardan başlıyor eritip amino aside dönüştürmeye. Tamam, hammaddeyi buldu ama iş gücünü nasıl sağlayacak? Occam’s razor… Doku tamirini yapabilmek için, enerji ihtiyacını da yağ depolarından karşılayacak. Sonuç? Katabolizma. Kaan başlıyor sağlıksız bir şekilde eriyip gitmeye…

 

 

PEKİ DÜDÜĞÜ KİM ÇALIYOR?

Katabolik etkiyi kontrol eden birçok sinyal vardır. Bilinen sinyallerin çoğunluğu metabolizmada görevli hormonlardan oluşur. Bunlardan bazıları; kortizol, glukagon, adrenalin ve sitokinlerdir.

 

kas yapmak için ne yemeli beslenme 

 

 

BCAA glutamin kullanımı

Tabi burada basitçe anlatmaya çalıştığım aslında çok daha derinlemesine incelenmesi gereken ve çabucak dallanıp budaklanan kimyasal bir olay. Özellikle kas ve doku tamirinde çok önemli rolleri bulunan glutamin ve BCAA’ların vücutta eksik kalmasıyla meydana gelebilecek kimyasal reaksiyonlar ve bunların sonucunda kas ve kemik yapısında oluşacak katabolik etkileri, kafa karıştırmadan başka bir zaman anlatmak istiyorum. Şu an için, sanırım blumik insanların ve şok diyetlere bel bağlayanların neden kaş yaparken göz çıkardıklarını anlamışsınızdır.

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !