KULE ve TRAMPLEN ATLAMA

 milli takım atlayıcları mehmet denizeri ve onur bolluk

Kule ve tramplen atlama beni çocukluğumdan beri büyülemiş bir spordur. Gerek artistik yanı olsun gerekse sporcuların göstermesi gereken disiplin, atlama sporu benim için kontrol, odaklanma, zamanlama, tesipit edebilmeyi ve öngörebilmeyi temsil eden nadir uğraşlardan birisi... Hava boşluğunda ritmik jimnastik yapmaya benzetiyorum diyebilirim. Esnek ve zarif olmak zorundasınız ama bir o kadarda güçlü ve kontrolde olduğunuzu gösterebilmelisiniz! Karın, oblik ve bel kaslarınız o kadar güçlü olmak zorundalar ki üst vücudunuz ile alt vücudunuz farklı yönlerde ilerlerken bir onda sabitlenebilmeliler...

 

Sanırım 12 veya 13 yaşımdaydım, bir antrenman sonrası Milli Sporculardan yakın dostum Mehmet Denizeri'nin sudan ters bir şekilde tramplene çıkmasını gördüm. Gözlerime inanamamıştım. Bu adam fiziksel olarak havuzun içindeydi, elleriyle barfiks çeker gibi tramplen tahtasına tutundu, önce ayaklarını sudan çıkardı, ters döndü kendini çekti ve yüz üstü tramplen tahtasına vücudunu koydu... ve bunları ağır çekim yaptı!

 

Böyle bir hareketi gözünde canlandıramayanlar için önemsiz gelebilir. Biraz daha açıklayayım;

 

öncelikle ellerinizden asılı iken ayaklarınızı, momentum kullanmadan, yukarı doğru kaldırabilmek için inanılmaz derecede kuvvetli bir alt karın kasına sahip olmanız gerekir.

 

Bu yüzden dolayıdır ki fitness modelliği yapan kişiler alt karın kasını çalıştırmak için barfiks demirine asılıp ayaklarını 90 derece kaldırma egzersizi yaparlar. Çünkü karın kaslarının en alt 2 set baklavası elit bir fitness kondisyonunun göstergesidir ve herkes tarafından elde edilmek istenen bir görüntüdür.

 

Ayaklarınızı kaldırdınız ve alnınıza dizlerinizi deydirdiniz, sanırım buna pike pozisyonu deniyor, bu esnada bisepslerinizi ve kanatlarınızı kullanarak vücudunuzu tramplen tahtasının üzerine çekebilmeniz gerekecek. Çekerken de bacak kaslarınızı kasıp kendinizi çevirebilmeniz ve tahtaya yavaşça yerleştirebilmeniz için efor sarf etmelisiniz.

 

Buraya kadar bile elit sporcu tabakasının belki %5'i gelebilir ama, hadi diyelim başardınız, bel ve popo kaslarınız üst vücudunuzu kaldırıp tramplen tahtasına yerleştirecek.

 

Triseps yani arka kol kaslarınız ve göğüs kaslarınız, şınav çeker gibi, sizi tahtanın üzerinde ilerletecek... ve başardınız! Hiç sanmıyorum.

 

 

 

 

 

Söylemek istediğim şey şu... kule ve tramplen atlama ful vücut kondüsyonu ve çok güçlü kaslar gerektiren nadir sporlardan bir tanesidir. Dışarıdan bakıldığında kendinizi boşluğa bırakıp bir kaç takla atıyor gibi görünseniz de aslında bu sporu yapmaya cesaret edebilen elit sporcular disiplin ve kontrol konusunda vücut geliştirmeciler kadar bilgilidirler. Zaten Cem Görgül, Onur Bolluk, Mehmet Denizeri gibi bu sporda dünya çapında başarıya ulaşmış birkaç milli sporcumuz benim tanıyabildiğim kadarıyla cesaret konusunda normal ve delilik arası ince bir çizgide dolaşmışlardır hep!

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !