L - KARNİTİN: ZAYIFLAMA İLACI

Karnitin: yağ yakıcı amino asit

Doğal yapısı ile ön plana çıkan L-Carnitine, antrenmanlarda yağ yakışını hızlandıran ve kolaylaştıran temel bir faktör olarak artık bir çok resmi tıp otoritesi tarafından kabul edilmektedir. Dahası iyi bir düşük kalorili diyet ile vücudun yağ rezervlerini oluşturan yağ asitlerini kolayca parçaladığı ve antrenmanlarda çok daha fazla yağ yakımına yardımcı olduğu bir çok denek üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Aslında natürel bir amino asit olan L-Carnitine, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden oluşan bir dördüncül amonyum katyonudur. Metabolizma ZAYIFLAMA EGZERSİZLERİ
içindeki temel görevi, yağ taneciklerini kas hücresi zarından kolayca geçirerek yağın yandığı ve metabolik enerjiye dönüştüğü Mitokondrilere (hücre enerji santrali) taşımaktır. Vücutta oynadığı rol dolayısıyla, vitaminlere benzetilse de vücudumuzda da düşük miktarda üretilebildiği için amino asit sınıfında yer almamaktadır. Dokulardaki seviyesinin artması ile birlikte daha fazla yağ yakıldığına dair anlamlı bilimsel kanıtlar mevcuttur. Eğer vücutta yeterince Carnitine yoksa, ne kadar düzgün bir diyet yapılırsa yapılsın ya da ne kadar düzenli bir egzersiz yürütülürse yürütülsün yeterli miktarda yağ yakımı mümkün olmayacaktır.


Vücutta uzun süre depolanamayan L-Carnitine, antrenman yapılmayan günlerde 3 öğünden alınan miktar artı metabolizmanın ürettiği miktar olarak normal şartlarda toplamda yeterlidir.


Fakat antrem anlarda veya düşük kalorili diyetlerde vücudun yakması gereken yağ miktarı doğal olarak artar ve bu durum dışarıdan alınacak L-Carnitine desteği ile kolaylaşır ve yağ yakımıZAYIFLAMA EGZERSİZLERİ
hızlanır. Metabolizma antrenman süresince elde edeceği performans artışının bir kısmını önceden depoladığı yağ rezervlerinden karşılar. Söz konusu olan bu performans artışının önemi, L-Carnitine stoku ile doğru orantılıdır. Bu da diyet ile veya 30 dk.’ nin üstündeki aerobik yüklenmeler yada yağ yakımının önceden mutlaka uyarılmış olması ile mümkündür.


Bu durumda, yağ depolarının enerjiye dönüşmesi ile çok daha fazla enerji açığa çıkacaktır. Dolayısıyla vücudun dayanıklılığı ve performansı artacaktır. Bu sayede önemli glikojen rezervleri antrenmanlarda kullanılmayacağı için korunacak ve antrenman sonrası için kullanıma hazır bekleyecektir.


L-Carnitine’ nin metabolizma içindeki asıl rolü, yağın yanma oranını ayarlamaktır. L-Carnitine’ nin MANKEN VÜCUDU
vücutta uzun süreli depolanması mümkün değildir. Bu nedenle düşük L-Carnitine miktarı yağın yanma oranını azaltır, aksine yüksek L-Carnitine miktarı ise yağın yanma oranını artırır. Almanya’ da yapılan araştırmalardan elde edilen bilimsel bulgular ile L-Carnitine’ nin, 30 dk.’ lik aerobik yüklenmelerden sonra artık karbonhidratların yanmasını önlediğini ve fazla zorlanmadan kolayca yağ yakışına neden olduğu kanıtlanmıştır (aşağıda verilen grafiğe bakınız).


Dolayısıyla antrenman süresince kullanılmayan karbonhidrat depoları yani glikojen rezervleri saklı kalır. Bu şekilde antrenmanlarda yağların yanması ile ortaya çıkan enerji açığı (1 gr yağ bazında 9 YAĞ YAKICI
kcal ) oldukça fazla olduğundan antrenman süresince yorgunluk hissetmez, daha uzun süre antrenman yapabilir ve çok daha fazla performans kazanabilirsiniz. Dahası antrenmanlardan sonra diğer bir sosyal aktivite ile konsantrasyonunuz bozulmadan keyifli zaman geçirebilirsiniz.TERMOJENİK YAĞ YAKICILAR için tıklayınız!

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !