MULTİ VİTAMİNLER HAKKINDAKİ GERÇEKLER

 

Aslında son nesil termojenik zayıflama ilaçlarının henüz ülkemize girmemiş olmasından dolayı EN İYİ MULTİVİTAMİN HAPLARI
termojenik haplar konusunu ele alsam en iyi olurdu, fakat önce multi vitaminler hakkında masal ve gerçekleri birbirinden ayırmak istedim. Selahattin Dönmez gibi bir diyetisyenin bile anlayamadığı ve Sabah Gazetesinde yanlış bilgiler verebildiği bir konu vitaminler, kuyuya atılan bir taş misali çok karışmış durumda… Vitaminler iyi bir rejim daha efektif yapabilirler ve kalp damar rahatsızlıkları riskini azaltabilirler. İşin püf noktası ise onları doğru yolda kullanmaktır.

 

Yanlış: Günlük multivitamin alımı, kötü bir diyeti sağlıklı beslenmeye tamamlayabilir!

Gerçek: Bence hepimiz multivitamin kullanmalıyız çünkü yemek kültürümüz çok dengesiz ve alışkanlıklarımız ile günlük tüketilmesi gereken miktarları (RDA) yakalayamıyoruz. Tabi ki bu bir çözüm değil sadece bir destekleyici olarak görülmeli.

 

Yanlış: Multivitamin ilaçları ne zaman aldığınız değil kullanıp kullanmadığınız önemlidir!

Gerçek: Maksimum seviyede sindirim ve fayda için en iyisi multivitamini alımını bir öğün yemek ile takip etmek.

 

Yanlış: Multi vitamin hapları size enerji verir!her şeyin fazlası zarardır

Gerçek: Vitaminler enerji sağlayamazlar çünkü kalori yönünden sıfırdırlar. Eğer kendinizi halsiz hissediyor iseniz en iyi yol lifli meyveler veya yağsız protein tüketmeniz olacaktır.

 

Yanlış: Ne kadar çok vitamin ve mineral tüketirseniz o kadar sağlıklı olursunuz!

Gerçek: Unutmayın ki her şeyin fazlası zarardır, her şeyin! Günlük tavsiye edilen değerleri %300 aşıyorsanız, aldığınız vitamin ve minerallerin toksin etkisi yaratması muhtemeldir.

 

Yanlış: Bir multivitamin haplarının ne içerdiğini öğrenmek istiyorsanız ambalajını okuyun!

Gerçek: Destek gıdalar Sağlık Bakanlığı tarafından çok sıkı bir şekilde denetlenmiyor, bu yüzden ezbere gitmeyin.

 

Yanlış: Vitaminlerin son kullanma tarihi olmaz ki!günde 1200 mg. kalsiyum

Gerçek: Olur! Bu genelde üretim tarihinden 2-3 yıl sonrasınadır. Multivitaminleri ışıksız serin bir ortamda saklarsanız, son kullanma tarihine kadar bozulmadan koruyabilirsiniz.

 

Yanlış: Osteoperoz kemik erimesi riskini önlemek için kalsiyum desteği kullanmalısın!

Gerçek: Kemik yoğunluğunu korumak için günde 1200 mg. kalsiyum almanız gerektiği doğrudur, fakat kalsiyum hapları size gerekli olan 17 kaynaktan sadece 3 tanesini temin eder. Kemik sağlığı paketi için tofu ve süt ürünleri gibi sağlam besinler ile riboflavin, protein, potasyum, fosfor, çinko, magnezyum, vb. kolayca tüketebilirsiniz.

 

Yanlış: Eğer şirkette kötü bir gün geçiriyorsanız, stres formüllü bir vitamin alın!

Gerçek: Çok nadir olmakla birlikte, genelde stres altında bir insan vücudu depolanmış vitamin ve mineralleri tüketmez.

 

Yanlış: Sadece hamile kadınların folik asit ihtiyaçları olur!GEBELİKTE VİTAMİN İHTİYACI

Gerçek: Tüm kadınların günde en az 400 mikrogram folat ihtiyacı vardır. Folik asit bayanları kalp rahatsızlıklarına karşıda koruyabileceğinden günlük değerleri yakalamak gerektiğine inanıyorum.

 

Yanlış: Doğum öncesi kullanım vitaminler hamilelik süresince ihtiyacınız olabilecek her şeyi muhteva eder!

Gerçek: İhtiyacınız olan besinleri sadece organik ürünlerden karşılamaya çalışın; eksikliği olan bir besini destekleyebilirsiniz fakat yinede en sağlıklısı organik yemek olacaktır. Fitokimyasallar, protein, kompleks karbonhidratlar ve eser minerallere sizin olduğu kadar bebeğinizin de ihtiyacı vardır. Unutmayın ki gebelikte; bebeğinizin kalp, beyin ve hücre gelişimi için günde ortalama 300 ekstra kalori tüketmelisiniz. Eğer sizde eşim Yasemin gibi korkmadan dengeli ve sağlam bir şekilde beslenirseniz, sizin Tufi’nizde güçlü kuvvetli bir çocuk olup sizi gururlandırır.
TERMOJENİK YAĞ YAKICILAR için tıklayınız!


 

Kaan ve Tufan Berberoğlu
 


Kaan Berberoğlu
Milli Rekortmen Yüzücü
.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !