ÖDEM NEDİR? ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ... 

Kadınların en büyük sorunlarından birisi şişkinliktir. Sabah yataktan kalkınca bir de bakarsınız ki, parmaklarınız kaskatıdır. Ellerinizi açıp kapatmakta zorluk çekiyorsunuzdur,  yüzünüz gözünüz de şişmiştir. Yahut hiçbir şeyiniz yoktur ama sokağa çıkıp biraz yürüyünce, yüzükler parmaklarınızı sıkmaya başlar. Hele adet dönemi yaklaşınca, ağırlığınız kimi zaman 1-2 kilo, bazen 4-5 kilo artar. Ne yaparsanız yapın, giysilerinizin düğmeleri kapanmaz.  Özellikle kadınların çok sık başına gelen bu tatsız olaylar, nedensiz olabileceği gibi, bazen de gayet ciddi sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir..

 burda ödem gibi bir problem yok!

Ödemler tıp tarihinde adı geçen en eski sorunlardan biridir. Bu konudan söz eden Mısır papirüsleri bulundu. Hiyeroglif ile yazılmış olan bu belgelerde cilt altında biriken su, Nil nehrinin sularına benzetilir. İlginç değil mi? Yani o gün bu gündür ödem başımızın derdidir ama yine de o gün bu gündür ödem meselesini tümüyle çözümlediğimizi ve kolayca tedavi ettiğimizi söyleyemeyiz.

 

§         Neyse ki artık ödemin fizyolojisini yani nasıl oluştuğunu gayet iyi biliyoruz. Umuyoruz ki bu bilgi yakın bir gelecekte daha etkin tedavilere olanak sağlar.

 


ÖDEM NEDİR?

Ödem, genel anlamda vücut dokularında fazla sıvı birikmesidir. Genellikle göz kapaklarının, el ve ayakların şişmesine neden olur. Çünkü aşağı doğru sarkan bu organlarımız yerçekiminin daha fazla etkisinde kalırlar.

 

§         Özellikle yeteri kadar su içilmiyorsa,  vücudun kendini koruma mekanizması harekete geçer ve ilk alınan suyu ödem olarak belirli bölgelerde depolamaya başlar.

 

Su biriktiren dokular cildin hemen altında olursa, derimiz şişkin ve gergin görünür.  Parmakla bastırdığmızda beyaz bir iz ve çukurluk kalır. Ama tüm ödemler deri altında olmadığı gibi, hepsi de böyle parmakla bastırınca kendini ele vermezler..


 

ÖDEM NEDEN OLUSUR?

Ödemin kendisi bir hastalık değildir. Genellikle başka hastalıkların bir belirtisi veya dışa vurumudur. Vücudun su alımı ile su çıkışı arasındaki dengenin bozulduğuna işaret eder.  Vücudumuzdaki sıvılar kan ve lenfatik sistem aracılığı ile dolaşırlar, dokuların ihtiyacı olan gıdaları taşırlar. Bu sıvılar kan damarlarının duvarları dışına çıkıp hücrelere gıda ulaştırırlar. Sonra da damarlara geri dönmeleri gerekir. Ama işler her zaman böyle mükemmel bir şekilde yürümez..

 

§         Kan basıncı normalin üzerine çıkarsa, sıvılar damar dışına çıkabilir.

§         Veya kandaki protein miktarı azalırsa sıvılar yine damarların dışına çıkabilir.

 

 


ADET ÖNCESİ

Adet öncesi sıkıntılar için 200 çeşit belirti sıralanır!   “Pre menstruel sendrom” veya kısaca “PMS”  olarak tanımlanan bu sorunlar bizi hem duygusal olarak hem de fiziki olarak etkiler. Cildimiz bozulur, ödemler yüzünden sellülitler artmaya başlar.

 

Bu dönemde vücutta aşırı su toplaması oluyorsa ve göğüslerde gerginlik fazla ise tipik bir progesteron yetmezliğine işaret eder. Bu durumda muhakkak jinekoloğa görünmek gerekir.

 


ÖDEM SÖKÜCÜ

Adet döneminde ödem ve sellülit artışını en aza indirmek için bu tedbirleri alabilirsiniz: 

§         Her adet döneminden sonra güzel bir masaj yaptırın.

§         Adet döneminden bir hafta önce tuzu kesin

§         Daha fazla su için. Ne kadar çok su içerseniz, vücudunuzdaki ödemler o kadar kolay atılır. Günde 2 litre kadar su içiyorsanız,  bunu 2,5 litreye çıkarın.

§         Gazlı-şekerli içecekler, kahve ve alkol almamaya çalışın. Bunlar vücuttaki tuzu, su toplanmasını ve gerginliği arttırırlar.

§         Kepekli pirinç, kepekli makarna, kuru fasulye, barbunya, mercimek, kepekli ekmek gibi yararlı karbonhidratlara ağırlık verin. 

§         Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç, vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olurlar.

§         Balık, tavuk, hindi eti  gibi besinler tüketin. Bunlar sizi tok ve ruhen de doyumlu tutmaya yardımcı olurlar. Ama daha önemisi, proteinler vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önlerler ve yağların yakılmasına yardımcı olurlar.

§         Yeşil çay, ıhlamur, papatya çayı gazlardan, ödemden ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur.

§         Uzun yürüyüşlere çıkın ve egzersiz yapın. Egzersiz vücudunuzdaki tüm stresi, nedensiz su birikimini yok eder.


 

HAMİLELİK SIRASINDA ÖDEM

Hamilelik sırasında kan basıncı artar ve dolaşım sisteminin normalden daha fazla çalışmasını gerektirir. Kan hacmindeki bu artış, dolaşımı yavaşlatır. Bu nedenle hamileliğin sonlarına doğru bir miktar şişkinlik oluşması normal kabul edilir.

 

§         Günde 8-10 bardak su içmek ve elden geldiğince yürüyüş yapmak, hamile jimnastikleri, hamile yogası yapmak ve yüzmek sıvı dolaşımının hızlanmasına, ödemlerin azalmasına yardımcı olur.


 

LENF ÖDEM NEDİR?

Cilt yüzeyine yakın kılcal kan damarları, deri altına sürekli su ve protein sızdırırlar. Bu sıvıyı cilt altından lenf kanalları toplar.  Lenf kanalları yeteri kadar etkin çalışmazsa, protein ve su, dokular arasında birikir ve ödem oluşmasına neden olur.  Bu soruna “Lenfödem”  adı verilir. Genellikle bacaklar ve kollarda görülse de, bedenin herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Yüzeysel dokulardaysa sellülit oluşumu artar.

 

§         Lenf ödemin en etkin tedavisi yine masaj, egzersiz ve özel manşet ve çorapların kullanılmasıdır.

 

§         Lenf drenaj masajı ile lenf sıvısının akışı hızlanır ve ödemle oluşan şişkinlikler azalır.  

 

§         Cildi temiz tutmak ve her banyodan sonra  hatta gün içinde nemlendici krem kullanmak, ödemleri  azaltır.

 

§         Lenf sıvısının akışında, ılımlı egzersizler büyük önem taşır. Aşırı egzersizden ise kaçınılması gerekir.  Yürüyüş, yoga, yüzme ve bisiklet ödemleri önlemek için en yararlı egzersizlerdir..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !