OMUZ GENİŞLETME HAREKETLERİ

KAAN BERBEROĞLU triseps kası gösteriyorOMUZLARI GENİŞLETME

YAPMADIĞINIZ EGZERSİZ HAREKETLERİ

BÖLÜM 4

 

 “Yapmadığınız Egzersiz Hareketleri” bölümüne omuz genişletme hareketleri ile devam ediyoruz. Yaz geldiği için belki de kısa sürede omuz kası yapmanın püf noktaları nelerdir bir göz atmakta fayda var. Bunun için de kası geliştirme hareketlerinden en popüler olanı size anlatmak daha sonra da pek fazla tercih edilmeyen, fakat oldukça etkili çalıştıran hareket göstermek istiyorum. Fakat her şeyden önce biraz anatomi gerekecek sanırım…

 

 

Omuz kası teknik olarak fitness hareketleri veya vücut geliştirme egzersizleri konusunda 3 bölüme ayrılsa da (ön omuz, yan omuz, arka omuz) aslında omuz kasının oluştuğu lifler birbirlerinden ayrılmaz bir bütünü oluştururlar. Fiziksel olarak kas lifleri bir kuşun tüylerini andıran şekilde birbirlerinin üzerine yerleştirilmişlerdir. Söylemek istediğim, omuz çalıştıran hareketleri ön, yan ve arka olarak ayırmak yanlış değildir, sadece omuz kasını çalıştıran hareketlerin stres uyguladığı omuz bölümü elin omuza olan relatif pozisyonuna göre kayacaktır.

 

 OMUZ KASI ÇALIŞTIRAN HAREKET ANATOMİ

 

 

Dediğimi anlamadınız değil mi? Evet, BESYO veya tıp fakültesi mezunu değilseniz anlamadınız… çünkü bende anlamadım. Bir daha deneyelim:

 

 

omuz kası geliştirme omuz genişletme hareketleriYan omuz kası geliştirmek için Kaan eline birer dambıl aldı. Hemen aklında en popüler ve etkili hareket olan kolları yanlara doğru kaldırmak geldi. Çok doğru, bunda yanlış olan bir şey yok. Sadece, Kaan tekniğe sadık kalıp, bacaklarından momentum kullanmamak için bir benche oturdu ve kollarını yanlarda serbest bıraktı. Derin bir nefes aldı ve nefes verirken hafif kırık dirsekler ile kollarını yanlara doğru kaldırdı ve serçe parmağının paş parmağından biraz daha yukarıda olmasına özen gösterdi. Sanki elinde bir sürahi varda su döküyormuşçasına… Dambıllar omuz hizasına kadar kalktı bir saniye bekledikten sonra tekrar yanlara doğru indi, fakat Kaan tam olarak bacaklarına deymesine izin vermeden ikinci tekrara başladı. Böylece omuz kasını geliştirecek olan stresi azaltmadı.

 

KAAN 'IN OMUZ GENİŞLETME HAREKETLERİ

Buraya kadar yaptığımız dambıllarla yana açış zaten hepimizin bildiği yan omuz kası geliştirme hareketi… Bu noktada incelemek istediğim kolları yana kaldırırken belden öne eğilince çalışan liflerin ne yöne doğru kaydığı, çünkü aslında yan omuz başı ve arka omuz başı arasında bulunan liflerin çoğu zaman ihmal edildiğini anlamak pek zor değil.

 

 

omuz kası çalıştıran hareketler

Kaan’ın yaptığı gibi oturarak dambılları yanlara kaldırdığımızda yan omuz kası liflerini çalıştırıyoruz. Eğer Kaan oturduğundan belini büküp göğüslerini bacaklarına koyar pozisyon alsaydı, kollarını yanlara kaldırdığında arka omuz kası liflerini çalıştıran bir hareket elde etmiş olacaktı. Aradaki lifleri geliştirmek ve omuz başına tam bir yuvarlanmış, kaya görünümü verebilmek için ise Kaan’ın öne hafif eğilerek kollarını yanlara kaldırması gerekecek… Bu şekilde yan omuz başı ile arka omuz başı arasında kalan kas lifleri güçlenecek ve yan ile arka arasındaki boşluğu dolduracaklar.

 

omuz kası geliştirme hareketleri

 

Sanırım bu açıklama biraz daha anlaşılır oldu. Eğer sizde yan omuz kasınızın biseps ile triseps arasına inmesini istiyor ve omuzlarınızın gülle gibi görünmesini arzu ediyorsanız bu noktalara dikkat etmelisiniz. omuzları genişletmek için egzersizler yaparken anatomiyi bilmek, omuz kası liflerinin üst üste yerleştiğini anlamak size zaman ve efor anlamında kazanç sağlayacaktır.

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !