RAKAMLARLA ZAYIFLAMA PROGRAMI

kaan berberoğlu için bölümlendirilmiş vücut analizi

Geçenlerde Sportz Club 232'ye gittim ve iyi bir check-up'tan geçtim. Gerçekten, vücudumun ne durumda olduğunu bilmeye ihtiyacım vardı. Çok uzun zamandır vücut ölçülerimi kontrol etmemiştim ve bu biraz "karanlıkta elleyerek yolunuzu bulmaya" benziyor. Arkadaşlar oldukça güler yüzlü bir şekilde yardımcı oldular, sağolsunlar...

Oldukça beğendiğim bir ölçüm bilgisayarı olan Tanita'dan çıkan sonuçlar beni oldukça şaşırttı. Olduğumu düşündüğüm yerde değilmişim ve egzersiz programımı biraz değiştirmem gerekiyormuş, anladım.

 

 

 

 

 

 

kaan'ın vücut kompozisyonu analizi

İster yarışmalara hazırlanan elit bir sporcu olun ister bayramda aldığınız kiloları vermek isteyen bir ev hanımı... amacınız her ne olursa olsun vücut kompozisyonunuzu bilmek zayıflama ve fitness konusunda ilerlemeye çalıştığınız yola ışık tutuacaktır. Neyin ne olduğunu bilmezseniz hata yapma riskiniz yüksek olur, bu nedenle size önerim arada bir de olsa mutlaka vücut kompozisyonu analizi yaptırın. Zaten çoğu ciddi firma bu hizmeti size yardımcı olmak için sunuyor. Yaralanmalısınız...

 

 Öyle görünüyor ki, benim vücudum için çıkan sonuçlara göre, kış başlangıcıyla birlikte 90 kiloya düşmüşüm. Yanlış hatırlamıyorsam geçen Mayıs ayında definasyon diyetine başlamadan önce 103 kiloydum. Şu an için 79 kilogram kasım ve 3,7 kilogram kemik yapım var. Vücudumda 6,8 kg.da yağ taşıyorum ki Kış başlangıcı için oldukça düşük bir rakam. Biraz yağlanmam gerekecek yoksa soğuk Kış aylarında hastalanabilirim. En azından vücut yağ yüzdemi %10-12'lere çıkarmam gerekecek. 

 

 

vücut yağ yüzdesi kas kütlesi resimli egzersiz hareketleri görüntülü

 Bölgesel zayıflama veya kilo olarak bakıldığında daha net bir resim ortaya çıkıyor. Vücudumdaki yağ kütlesinin çoğunu bacaklarımda taşıyormuşum. Neredeyse karın bölgemdekinin iki misli. Sadece sol bacağımda karın ve bel bölgemden daha çok yağ hücresi şişirmeyi başarmışım.

Hani daha evvelki yazılarımda herkesin yağ depoları farklı bölgelerdedir demiştim ya.... belli ki benimkisi bacaklarımda! ;)

 

Sol kolumun sağ kolumdan daha kaslı olması ilginç, çünkü ben sağlağım. 30 senelik spor hayatım boyunca egzersiz yaparken hep, iki kolumun simetrik olması için, sol tarafımı bir iki tekrar fazla çalıştırırdım. Bunu yapmayı bıraksam iyi olacak sanırım...

  

 

 

ideal kilo obezite derecesi vücut kitle endeksi hesaplama

Referans analizine göre mineral eksikliğim yok; ideal kilom 77-78 kg. ve iç organlarımın yağlanma durumu yok denecek kadar az. Bu iyi haber!

 

Biraz obezim sanırım ama Kış aylarında günlük 4000 kaloriyi yakalamaya çalışan birisi için bu zaten beklenilen bir durum, ne dersiniz?

 

Kas yapmaya çalışıyorsam, yani anabolik halde kalmak için: yaklaşık 100 kg.lık bir kişiyim diyelim, günde 200 gr. protein almam gerekecek. Bunun yanı sıra 620 gr. karbonhidrat ve 80 gr. yağ tüketmeliyim.  Protein ve karbonhidrat gram başına 4 kalori olduklarına ve yağ gram başına 9 kalori olduğuna göre... Bunu toplamı bana gün de 4000 kalori sağlayacaktır.

 

 

 

 

segmental vücut kompozisyonu analizi

 

 

 

vücutta kas segmental kas dağılımı ve bölgesel yağlanma

 Segmental kas dağılımına baktığımızda görünüyor ki sol bacağım diğerine nazaran daha az kaslı fakat daha yağlı. Hatta iki bacağımdaki yağ toplamı vücudumun geriye kalanından daha fazla miktarda... Bu demek oluyor ki benim vücudumun yağ depoları önce bacaklarımda dolmaya başlıyor. Büyük ihtimalle de en son bacaklarımdan yağ vereceğim, eğer yağ eritmeye devam etseydim tabii!

 

 

 

 

 

 

 

vücut oranları bölgesel

 Vücut kitle indeksin limitlerin üzerinde; üstelik vücut yağ oranım % 7 olmasına rağmen. Bunu daha öncede söylemiştim, kilonuz boyunuza oranla ağır olabilir ama bu şişmansınız anlamına gelmeye de bilir. Bu sebepten dolayı mutlaka arada bir vücut yağ yüzdenizi kontrol ettirmeniz size daha net bir resim çizecektir.

 

 Şimdi bu rakamlara baktığımda özellikle de sıvı ağırlığına yanlış birşeyler olduğunu görebiliyorum. Sıvı ağırlığım yüksek. Vücudum su tutuyor. Bu ileride bana pahalıya maal olabilir. Tansiyon veya daha kötü bir hastalık şeklinde... Birisi ne zaman su tutmaktan bahsetse, veya diğer bir değiş ile ödemden söz açsa, aklınıza gelmesi gereken ilk şey diyetindeki yani beslenmesindeki dengenin bozuk olduğu olmalıdır. Evrende her zaman bir denge olmalı... (Bu da benim size bir aikido öğretim olsun!) :P

 

Şaka bir yana gerçekten de denge bozulması görüyorum. Ya beslenmem ile çok fazla sodyum alıyorum, ya da yeteri kadar potasyum + lif almıyorum. Bana göre birincisi daha olası gibi, çünkü çoğumuz için günlük sodyum tüketimi 5000 mg. bile geçiyor, oysa ki doktorların tavsiye ettiği günlük değer 2400 mg.  Kola içmeyi bırakıp daha fazla su şişesi elime alsam iyi olacak. Bu Pınar Su'da çalışan ablamı da sevindirir sanırım ...

 

 

 

 

vücut kütlesel analiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !