SOYA FASULYESİ TANRILARIN MUTFAĞINDAN

Geçenlerde fabrikada çok sevdiğimiz Halil Kelem ağabeyimizin kalp krizi sonucu hastaneye yatması hepimizi çok üzdü, özellikle de beni. Halil ağabeyimin hastaneye yatmasından birkaç gün öncesi aramızda bir sohbet geçmişti, yediklerimizin vücudumuza olan yararları ve zararları hakkında. Diyetimizde soya fasulyesini dahil etmemiz gerektiğini ve et alımımızı azaltmamız gerektiğini söylemiştim ona. Gerçektende halkımız yemek yapma şekli açısından çok tehlikeli bir yolda ilerliyor. Bazı konular hakkında daha çabuk bilinçlenmemiz belki de hayatımızı kurtarabilir.

 

Son yıllarda sağlık açısından önemi daha iyi anlaşılan mucizevi bitki soya fasulyesi, Tai Chi ustalarının beslenme alışkanlığında vazgeçilmez bir besin olarak yer alıyor. Yaklaşık 5 bin yıl önce Doğu Asya ovalarında keşfedilen soya, bugün sadece vejetaryen beslenme düzeninde değil, dünya mutfaklarında da önemli bir yere sahip.

 

Vücut geliştiren bütün arkadaşlarıma önerdiğim soya ürünleri, zengin bir protein kaynağı olduğu MEMELERİ BÜYÜTMEK İRİLEŞTİRMEK İÇİN
için, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından mükemmel bir denge oluşturuyor. Soya proteini hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir kaynak. Aynı zamanda laktoz intolerant (süt içemeyenler) olanlar için de vazgeçilmez bir protein kaynağı. Kolayca sindirilebilen, kolesterol içermeyen soya ürünleri bu özellikleri nedeniyle diyet yapanlara da öneriliyor. İçerdiği B1 vitamini oranının ete nazaran daha yüksek olması; kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum içermesi gibi nedenlerle uzmanlar sağlıklı bir yaşam ve dengeli beslenme için soya ürünlerinin kullanılmasını öneriyor.

 

Düşük yağlı ve soya bazlı beslenen Japonlarda kalp hastalıklarının çok az görülmesi, kalp hastalıkları ve soya ilişkisini gündeme getirdi. Soya çeşitlerinin kan lipid seviyeleri üzerindeki etkisi de araştırıldığında soyanın kolesterol seviyesinin düşüşünde önemli bir rol oynadığı, kalp damar MENAPOZ ATEŞ BASMASI
hastalıkları oluşum riskini azalttığı ortaya çıktı. Menopoz konusunda yapılan araştırmalar da, soyanın bu dönemde görülen ateş basması şikayetlerini azalttığını ve kemiklerin güçlenmesinde etkili olabileceğini gösteriyor. Erkekler açısından da umut veren gelişmeler oldu; soyanın yapısında bulunan 'genistein' adlı bileşenin, prostat tümör hücrelerinin büyümesini önlediği keşfedildi.

 

Soya fasulyesinden doğal olarak yararlanıldığı gibi soya filizi, soya sütü, soya eti, soya yağı, soya unu ve tofu olarak da tüketiliyor. Bunların dışında tempeh, miso, soya kepeği ve soya sosu dünya mutfaklarında kullanılan diğer soya ürünleri.

Soya fasulyesinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen soya unu, yüksek nitelikli protein açısından zengin olmakla birlikte; mükemmel bir demir, kalsiyum ve B vitaminleri kaynağı. Nişastası az olduğundan mayalı ürünlerde toplam unun yüzde 20'si oranında un kullanılmalı. Pişirme ve DÜNYACA ÜNLÜ SOYA SOSU ÇİN MUTFAĞINDANkızartma sırasında hamurun su tutma özelliğini de artırdığından, elde edilen ürünler daha nemli
oluyor. İçeriğindeki yağ, lif ve şeker; ortaya çıkan ürünün iç kısmına yumuşaklık veriyor. Yapısındaki çözünür protein, bol yağda kızartılan ürünlerin yağ çekme oranını azaltıyor. Keklerde soya unu kullanıldığında yumurta ve süt miktarını azaltmak gerekir. Soya unu muhallebi, pasta, kek ve erişte yapımında kullanılabilir.

Çin ve Japonya'da taze olarak tüketilen soya sütü yüzlerce yıldan beri uygulanan basit bir teknikle elde ediliyor. Islatılıp pişirilen soya fasulyelerinin öğütülüp bastırılarak sütünün çıkarılması yoluyla günlük olarak hazırlanıyor. Siz de aynı yöntemle soya sütü elde edebilirsiniz ve içecek olarak tüketebileceğiniz gibi milk shake, dondurma ve kremalı çorbalarda kullanabilirsiniz.

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan soya filizi genellikle çiğ olarak tüketiliyor. Soya filizi alırken fasulyesi kopmamış olanları seçin ve kısa sürede tüketin. Son yıllarda özellikle vejetaryenlerin tercih ettiği soya eti, soya ya da tofudan elde edilir. Büyük aktarlarda bulabileceğiniz soya etini, kırmızı ve beyaz ete alternatif olarak tüketebilirsiniz.

 


SAĞLIKLI YAŞAM BİTKİSEL TEDAVİLERBenim şahsen evimde çok fazla tükettiğim soya sosu ise mayalanma işlemi sonucu elde edilir. Mayalanma 'köji' adı verilen bir bakteri ile başlar. Soya sosundan özellikle tavuk ve kırmızı et yemeklerinde yararlanacağınız gibi çoğu sosların yapımında da kullanıyorum. Yemeklerimde tuz yerine kullandığım soya sosu sayesinde evime 3 senedir tuz almak zorunda kalmadım. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Sağlık Bakanlığımız bile, 40 yaş üstü kadınları bu konuda uyardı
. Fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak, kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur. Tuz tüketimini azaltmak için, sizde yemeklere soya sosu ekleyin.


Kaan Berberoğlu
Milli Sporcu
.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !