SU TUTMAK (VÜCUTTA SU TOPLANMASI)

Çoğu zaman etrafımızdaki sporculardan, ne kadar çok kardiyo egzersiz yapsalar da ne kadar definasyon diyetlerine dikkat etseler de alt karın kaslarını belirginleştiremediklerini duyarız. Alt karın bölgesindeki yağların çok inatçı olduğunu duyarız ama bu bölgedeki karın kaslarının üzerini örten subkutan yağlar değil sıvılar olabileceği hiç aklımıza gelmez.

 

İnsan vücudu; fazlalık kalorileri yağ depolarında sakladığı gibi, su ve iyonları da barındırma ihtiyacı duyan doğal bir mekanizmadır. “Elektrolit” kelimesini spor ile uğraşan herkes az çok duyar. Basitçe: elektrolit, elektrik yüklü bir moleküldür (potasyum veya sodyum gibi)ve birçok görevi yerine getirir. Vücudumuz zor zamanlara hazırlık için bu elektrolitleri depolamayı sever. Örn: fazla tuz tükettiğinizde…

 

 

ALT KARIN TESTİ

Şu testi bir deneyin: Alt karın bölgenizdeki deriyi tutup, iyice çekin ve bırakın. Hafif bir dalgalanma görüyor musunuz? Bu yağ sandığınız dokular, aslında yağ değil su tutuyorsunuz anlamına gelebilir! Hiç yarışma zamanı elit yüzücülerin vücutlarını incelediniz mi? Göbek deliğinden pubik bölgesine doğru nasıl damarlandıklarını fark etmişsinizdir. İşte bu su tutuşunu minimuma indirdiğinizin belirtisidir. Vaskülerleşme!

 

ENSÜLİN ETKİSİ

Eğer çok fazla basit karbonhidratlar tüketirseniz kan şekeriniz yükselir. Buna sporcular arasında ensülin zıplaması denir. Kanınıza yüksek seviyelerde ensülin salgılanması sodyumun vücuttan atılmasını zorlaştırır ve zamanla vücudunuz su tutmaya başlayacaktır.

 

KORTİZOL SEVİYELERİ

Uykusuzluk ve günlük stres vücudunuzu olumsuz yönde etkiler, bunu hepimiz biliyoruz. Oranız buranız şişer, yüzünüzden ve vücudunuzdan hemen anlaşılır. Peki ama hiç merak ettiniz mi nasıl? Anlatayım… Aşırı stres, veya uykusuzluk, vücudunuzda kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur, bu etkiye tepki olarak ta karaciğerde üretilen bir amino asidin (L-dopa) beyine gitmesini zorlaştırır. L-dopa’nın vücudunuzda gezinmesi, vücudun ekstra suyu atamamasına neden olacaktır ve bu su depolanacaktır. Elit sporcuların aşırı antrenman yapması da vücutta aynı etkiyi yaratır, yani kortizol seviyelerini yükseltir. Aklınızda bulunsun!

 

 

VÜCUTTAN SU ATMAK

Peki vücudun su toplamasında nasıl bir yöntem izleyerek ekstra suyu atabiliriz? Kendinize veya bana sormanız gereken soru bu… Beraber bir bakalım:

 

“water, water, everywhere! Not a drop to drink…” – Iron Maiden.

 

1)     Daha çok su için.

2)     Terleyin!

3)     Tuz tüketimini azaltın.

4)     Sodyum tüketimini azaltın.

5)     Glisemik endeksi yüksek karbonhidratları azaltın.

6)     Lifli beslenmeyi atlamayın.

7)     Kahve ve yeşil çay tüketin.

8)     Antioksidanlara güvenin.

9)     Stres atın.

10) Uykunuzu alın!

 

 

Bazı sebze ve meyveler doğal olarak vücudun sodyum seviyesini azaltarak su tutuşunu indirger. Sülfür yönünden zengin besinler, örneğin soğan ve sarımsak, sodyumu azaltmaya yardımcı olabilirler. Profesyonel sporcuların birçoğu kuşkonmaz (asparagus) ve diğer yeşil yapraklı sebzelerin vücudun sodyum seviyesini azaltabildiğini tecrübe ettiklerini bildirmişlerdir. Denemekte fayda var.

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !