TREMPLEN KULE ATLAMA KARA ANTRENMANLARI

 

KARA ANTRENMANLARI

Atlama antrenmanlarının %50'sinin karada yapıldığını biliyor muydunuz? Peki atlama çalışmaları için gerekebilecek birkaç alet söyleyebilir misiniz? Tramplen diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz... Trambolin! Gelin birlikte elit sporcuların kullandığı aletleri inceleyelim:

 

Trambolin:

Trambolinin ne olduğunu bilmeyen yoktur sanırım, ama yerden yüksekte bir platformun ortasına bir çadır bezi gerilmiş ve etrafı yaylar ile tutturulmuş bir zıplama aparatıdır. Özellikle baldır, bacak, popo ve karın kaslarını çok etkili çalıştırır. Oldukça zevkli bir egzersiz olsa da bir o kadar da tehlikeli olabilir.

 

Spotting Rig:

Bu yüksek direklerden oluşan aparat ipler ve lastikler bağlayarak havada artistik jimnastik hareketleri yapmanıza ve vücudunuzu eğitmenize yarayan bir platformdur. Özellikle Hollywood filmlerinin yakın dövüş sahnelerinde de çok kullanılan bir alettir.

 

Twist Kemerleri:

Spotting rig egzersizleri yapan bir sporcunun giydiği bu kemer havada dikey veya yatay hareket edebilmesine ve taklalar, twistler çalışmasına olanak sağlar.

 

 

Atlama sporunda başarılı olmak için tahmin edebileceğiniz gibi üst vücut kasları, alt vücut kasları kadar önemlidir, ama belki de en önemlisi merkezi kaslar dediğimiz karın ve bel kasları olabilir. Bir atlayıcı için karın kası çalıştırmak sadece vücut ağırlığını kullanan mekik, çakı hareketi gibi egzersizlerden çok ağırlık kullanarak kasları güçlendirmeyi hedeflemelidir. Atlayıcılar için tüm bir sene boyunca birçok atlayış gerçekleştirecekleri turnuvalar olacaktır, fakat kaderin bir oyunudur ki zaman gelir tüm sezon çalışması tek bir atlayış için önem kazanır. Bu olimpiyatlar olabilir veya bir anma müsabakası olabilir. Durum böyle olunca fark edeceksiniz ki atlayıcılar için kondüsyondan çok anlık patlayıcı güç ön plana çıkar. Bu nedenle, atlama sporuyla ilgilenen atletler kara çalışmalarını ağırlık egzersizleri eklemelidirler ve bu egzersizler genel anlamda 5-6 takrarlı setler halinde ve ağır kilolar ile yapılmalıdır.

 

Yapılan klinik çalışmalarda görülmüştür ki kuvvet kazanmak için en uygun tekrar aralığı, ağır kilolar ile 5-6 arasıdır. Uzun mesafe sporcuları laktik asit birikimine dayanıklılık için 12-15 takrar aralığında orta dereceli ağırlıklar ile çalışırken, kas yapmak isteyenler için ise yine ağır kilolar ile 8-10 tekrar optimum bir egzersiz planı olacaktır. Bu konuya değinmeden edemedim...

 

KARIN KASI VE OBLİKLER

ÜST KARIN KASLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALT KARIN KASLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İÇ ve DIŞ OBLİKLER

 

 

 

ALT VÜCUT KASLARI

BACAK KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALDIR KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POPO KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜST VÜCUT KASLARI

SIRT KASI VE KANAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEL KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖĞÜS KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

OMUZ KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

KOL KASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !