ÜST GÖĞÜS KASI GELİŞTİRME

ÜST GÖĞÜS KASIüst göğüs kası göğüs kafesinin çekiciliğini ve seksiliğini arttırır

YAPMADIĞINIZ EGZERSİZ HAREKETLERİ

BÖLÜM 1

 

 

Bugün uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı dizisine başlayacağım. “Yapmadığınız Egzersiz Hareketleri” Bu bölümde bilmediğimiz veya her hangi bir sebepten dolayı popülerleşmemiş hareketleri kas guruplarına göre ele almak istiyorum. Bunun içinde genel olarak eksik kalan üst göğüs kası ile başlamayı seçtim.

 

 

Göğüs kaslarının görevinden vazifesinden falan bahsederek zaman harcamak istemiyorum. Bu yazı okuyacak kadar ilginç bulduysanız eğer, zaten göğüs kaslarının mıncıklanmaktan başka ne işe yaradığını çok iyi biliyorsunuzdur. Sadece göğüs kaslarını 3 guruba ayrıldığını söylemem gerekir diye düşünüyorum.

·         Üst göğüs kası

·         Orta göğüs kası

·         Alt göğüs kası

 

 GÖĞÜS KASI NASIL GELİŞTİRİLİR

 

Basitçe açıklamak gerekirse; planar olarak ittirme hareketi yaptığınızda eğer kollarınızın açısı yere paralel olursa orta göğüs kasınız ittirme hareketine yardımcı olur. Kollarınızın yere açısı büyüdüğünde, yani kollarınızı yere paralelden yukarı doğru kaldırarak ittirme hareketi yaparsanız üst göğüsleriniz devreye girecektir. Bunu tersi olarak, kollarınızı yere paralelden düşürerek ittirme hareketi yaparsanız alt göğüsleriniz etkilenecektir.

 

 yukarı meyilli sehpada halterle göğüs presi

 Temel anatomiyi devreden çıkardığımıza göre şimdi isterseniz en popülerleşmiş üst göğüs kası geliştirme hareketine bir göz atalım: Yukarı meyilli pres hareketi! Bu hareketi zaten çoğumuz yapıyoruz ve üst göğüs kasını geliştirmek için oldukça etkili olduğunu biliyoruz. Eğer yapmıyorum, bilmiyordum, denemedim gibi yanıtlar seçiyorsanız, yapın derim… Pectorialis kasına dolgunluk, hacim ve dörtgen bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sakın atlamayın.

 

 yukarı meyilli göğüs presi

 

Üst göğüs kası için yapabileceğiniz diğer etkili bir hareket ise kablolu sistemde aşağıdan yukarıya doğru ittirme hareketidir. Gözünüzün önünde canlanması amaçlı: bir voleybolcu düşünün, yukarıdan hızlı geldi, yumuşatmak için voleybolcu iki avucunu hızlı bir şekilde göğüs hizasında buluşturup topu yumuşatıyor ve istediği stratejiyi uygulamak için zaman kazandırıyor… işte bu avuç içlerini yukarı ve ortaya doğru buluşturan kas, üst göğüs kasıdır.

 

 nasıl üst göğüs kası yapılırgöğüs kasının çalışan bölümleri

göğüs sıkılaştırma toparlama hareketi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kablolu sistemde iki tarafa da uygun birer ağırlık seçin, mümkün olduğunca hafif olsun. Tekli tutaçları aşağıya alıp kablolu sistemin ortasına geçin. Bir adım ileri alın ki dengenizi bulmanız kolaylaşsın. Dirseklerinizi hafif bükün, yaklaşık 45 derece kadar; hareket boyunca dirseklerinizi oynatmamaya özen gösterin ki biseps kasları yardımcı olmasın. Derin bir nefes alın ve nefes verirken ellerinizi çene hizasına kadar kaldırıp önde buluşturun. Bir saniye beklettikten sonra yavaş ve kontrollü bir şekilde başlama pozisyonuna döndürün.

 

 

spor - ust gogus sikilastirma | izlesene.com

 

 

 

İşte, üst göğüs sıkılaştırmak için yapmadığınız egzersiz hareketi bu! Umarım hoşunuza gitmiştir. Bu seriye devam edeceğim, belki popo kaslarıyla, bilemiyorum. Arada sırada kontrol etmeyi unutmayın!

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !