VARİS İÇİN EGZERSİZ HAREKETLERİ

VARİSLERİ ÖNLEME HAREKETLERİ
Bacaklarındaki varislerden şikayetçi birçok bayan egzersiz hareketleri yapmaktan çekinirler. Egzersiz yapmanın varisleri daha kötü bir duruma getireceğinden korkarlar, sanırım. Aslında egzersiz yapmak, hareket etmek selülitte olduğu gibi variste de kan dolaşımını düzenleyerek varisleri rahatlatacaktır. Bacakları çalıştıran her hangi bir egzersiz örümcek ağı görünümünü engellemeye uygun olabilir. Varise önlem almak için en iyi egzersizler ise baldırları çalıştıran hareketlerdir. Örn: yüzme, yürüme, ip atlama, bisiklete binme, step, ayrobik, vb. Eğer zaten varisleriniz varsa orta derecede bacak egzersizleri ile kaslarınızı çalıştırıp kan dolaşımını iyileştirmek isteyebilirsiniz. Böylece bu varisli damarlarda biriken kanı yeniden vücudunuza dağıtmakta başarılı olacaksınız.


 

VARİS TEDAVİSİ·        Bir merdiven basamağına çıkıp topuklarınızı boşlukta kalacak şekilde ayaklarınızı en uca yerleştirin. Kendinizi ayak parmaklarınızda yükseltip, yavaşça topuklarınız merdivenden daha aşağı seviyeye gelinceye kadar alçaltın. Denge sağlayabilmek için elleriniz ile tutunmak isteyebilirsiniz. Yaklaşık 40 tekrar yapmaya özen gösterin. Bu hareket baldırlarınızı gerip kaslarınızı çalıştıracaktır.

 

·        Sırtüstü yatıp ellerinizi kenarlarınıza veya (eğer alt karın kaslarınız kuvvetli değil ise) poponuzun altına yerleştirin. Ayaklarınızı yerden kesip dizlerinizi teker teker göğsünüze çekerek pedal çevirme hareketi yapın. Bu hareket aynı zamanda alt karın kaslarınızı da çok efektif çalıştırır.

 

·        Evde egzersiz için parmak uçlarınızda yürüyün ki baldırlarınız iyi bir egzersizden VARİSLERİ ÖNLEME HAREKETLERİgeçsin.

 

·        Aynı şekilde topuklarınızda yürüyerek ön bacak kaslarınızı ve ayak bileklerinizi kuvvetlendirin, kan dolaşımı rahatlasın.

 

·        Sırtüstü yatıp ellerinizi kenarlarınıza veya poponuzun altına yerleştirin. Belinizi ve poponuzu yere bastırarak bir bacağınızı dikey şekle gelinceye kadar kaldırıp bu pozisyonda tutun. Yavaşça bacağınızı indirip diğerini kaldırın. Bu hareket bacaklardaki kan dolaşımını rahatlattığı gibi belinizdeki diskleri de rahatlatacaktır.

 

·        Sırtüstü yere yatın. Bacaklarınızdan birini göğsünüze çekip dizinizin altından ellerinizle destekleyin. Bu pozisyonda birkaç saniye beklerken ayak parmaklarınızı mümkün olduğunca geri çekip ileriye ittirin. Yavaşça diğer bacağınıza geçin. Hareketler VARİSLER İÇİN EGZERSİZ HAREKETLERİyavaşça fakat hissederek uygulanmalıdır.

 Bu egzersizleri uyguladıktan sonra bacaklarınızı düz duvara yaslayarak poponuzu iyice duvara yanaştırıp bu pozisyonda birkaç dakika dinlenin. Böylece kan dolaşımı rahatlayacaktır..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !