YÜZÜCÜ VÜCUDU TRAPEZ KASI

üst trapez kası omuzlar dambıl hareketleriTrapez kası benim kişisel olarak ilgimi çeken, en çok merak ettiğim kas gurubudur, sebebi de sanırım bilinçaltımda genetik olarak yetersiz olduğumu düşünmem olabilir, bilemiyorum. Bu elmas şeklindeki kas, çocukluğumdan beri beni büyülemeyi başardı desem yanlış olmam. Çocukluk arkadaşım rekortmen milli yüzücü Cem Bilgin’in genetik olarak bu konuda şanslı olması ile farkına vardığım trapez kası aslında yüzücüler için hayati önem taşısa da, sırt bölgesinde kaldığı için pek ilgimizi çekmeyen anatomik özelliklere sahiptir.

 

yüzücü vücudu trapez kası sırt kasları

yüzücü kasları, yüzme antrenmanı yüzücü beslenmesi omuzlar

 

Trapez aslında sırt kasları de omuz kasları da sayılabilir. Yanda Dünya Rekortmeni Fransız Yüzücü Alain Bernard’ın resmine baktığınızda ilk olarak ne fark ediyorsunuz? Devasa omuzlarını mı? Fark etmediğiniz ise bir o kadar gelişmiş olan trapez kaslarını… Peki ya efsaneden öteye geçen yüzücü Michael Phelps? Bir de onun resmine bakın.

 

 

Şimdi size biraz ukalalık yapıp medikalce (tıp dilinde) konuşayım: “Trapez kasının lifleri oksiput, klaviküla, akromion ve skapulanin spinasına yapışır. Trapez kasın üst bölgesindeki triger noktalardan kalkan uyaranlar boyun, şakak ve kulağın arkasına yayılır. Alt bölgedekiler ise boyun, supraskapular, interskapular bölgelere yayılır. Orta bölgedekiler ise T4-T12 arasındaki vertebralara doğru yayılım gösterir.”

 

 

Ne dedim?

Hiçbir fikrim yok! Prof. Dr. Bahtiyar Özçaldıran’a sormak lazım.

Bir kere daha deneyeyim…

 

yüzücü kasları ve üst sırt

Trapez kası anatomik olarak üçe ayrılır; üst fibriller, orta fibriller ve alt fibriller. Basitçe açıklamak gerekirse;

  • trapezin üst bölümü, yani önden bakıldığında omuzlar ile kafa arasına yapışmış bölüm, omuz başlarını yukarı kulaklara doğru çekme görevini üstlenmişlerdir. Hani “bana ne bana ne” ifadesi için yaptığımız omuzları kaldırma hareketi vardır ya… trapez kasının üst kısımı bu hareketi yapmamıza olanak sağlar.
  • Trapez kasının orta bölümü ise omuzları geriden birbirlerine yaklaştırmaya olanak sağlarlar. Orta kısımda kalan fibriller kürek kemiklerini birbirlerine yaklaştırma gereği duyduğumuzda çalışmaya başlarlar.
  • Alt trapez fibrilleri ise omuz başlarını aşağı ve geriye çekmemize olanak sağlar.

serbest yüzme tekniği

 

Aslında burada anlattığım, yüzme açısından serbest ve kelebek stillerde kulacın sudan çıkması ve yeniden suya girmesine kadar olan bölümünün açıklaması sayılabilir. Bu stillerde yüzen bir yüzücü için su çekişinden sonra kulacın sudan çıkmasını sağlayan alt trapez ve arka omuz başıdır. Dirseği sudan çıktıktan sonra omuz hizasına kadar taşıyan ise  yan omuz başı ve orta trapezlerdir. Bu noktadan itibaren ise ön omuz ve üst trapez kasları eli ve ön kolu uzatarak yeniden suya girişe olanak sağlayan fibrillerdir. Gördüğümüz üzere trapez kasları yüzücü vücudu için hayati önem taşımaktadır.

 

yüzme kulaç atış kasları 

 

Trapez kasını çalıştırabileceğiniz, özellikle yüzücüler için pek fazla bilinmese de, üzerinde çalıştığınız takdirde dereceleriniz üzerinde olumlu etki yaratabileceğine inandığım birkaç antrenman hareketine de değinmek istiyorum.

 

omuz kası anatomi

Kablolu sistemde yapabileceğiniz bu hareket özellikle orta trapez bölümünü ve arka omuz başlarını çok etkili çalıştıracaktır. Bunu zaten ilk denemeden sonra kesinlikle hissedeceksiniz.

 

 

dambıl hareketleriSize bahsetmek istediğim bir başka hareket ise dambıllar ile kolları yana kaldırma... fakat şöyle bir noktaya dikkat etmenizii istiyorum: dambılları yana kaldırırken kollarınızı paralel olana dek değil de, bu noktadan sonra da kaldırmaya devam ederek trapez kasının üst bölümünü çalıştırmanızı...

 

kas yapmak için gerekenler

Trapez kasının üst bölümünü çalıştırmak için oldukça fazla hareket var; örneğin dambıllar ile omuzları kulaklara çekme, halter ile omuzları kulaklara çekme, halteri önde tutarak çeneye kadar çekme, vb.  bunlara pek fazla girmek istemedim. Zaten antrenörünüz bu konuda size yardımcı oluyordur,

hiç şüphem yok!

 

 

Size daha çok pek bilinmeyen birkaç hareketten bahsetmek istedim... Birde oldukça popüler olan hareketlerin de trapez gelişimini destekleyebileceğini unutmamamız lazım. Örneğin:

  

 sırt hareketleri

kablolu sisteme bir bar takarak yapacağınız kürek çekme hareketi kanat kaslarınız kadar orta trapez liflerini de çalıştıracaktır.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 kanat kası

 kanat aşağı çekişi için barı aşağı çektiğinizde dolayısı ile omuzlarınızı aşağı çekmeğinize olanak sağladığı için alt trapez lifleri de iyi bir antrenman yapacaklardır.   

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

barfiks demiriaynı şekilde barfiks demirini göğsünüze getirdiğinizde aslında omuzlarını aşağıya çekmeye çalıştığınızdan alt trapez kasınız da sıkılaşma meydana getiriyorsunuz ve bu lifleri geliştiriyorsunuz.

 

 

 

 

.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !